آژانس مسافرتی و جهانگردی سبک نوین گردشگریآژانس مسافرتی و جهانگردی سبک نوین گردشگری

Antalia

آنتالیا

تاریخچه شهر آنتالیا

معنی کلمه آنتالیا خانه آتالوس است و همچنین این شهر توسط آتالوس دوم بنا شده است و باستان شناسان طول عمر این شهر را ۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برآورد کرده اند و در ۱۳۳ سال پیش از میلاد شهر آنتالیا جزوی از امپراطوری پر رونق روم بوده و در برخی منابع هم آمده که در سال ۱۳۳ پیش از میلاد دزدان دریایی به آنتالیا حمله کرده اند و بر آن مسلط شده و آنجا را فتح کرده اند و البته نا گقته نماند که در دوران بیزانس شهر آنتالیا از محبوب ترین شهرهای جهان محسوب بشمار می رفت ، شهر آنتالیا بین سال های ۱۳۲۱ تا ۱۴۲۳ میلادی به عنوان پایتخت سلسله سلجوقی بوده و در همه سفرنامه های کهن که از گذشتگان دور به یادگار مانده مانند سفرنامه ابن بطوطه از آنتالیا به عنوان شهری سرسبز و پر رونق یاد شده است و امروزه نیز در بین گردشگران مورد استقبال قرار گرفته است و همچنین به دلیل وجود خاک حاصلخیز کشاورزی ریشه دیرینی در این ناحیه داشته است ، به طوری که در دوران امپراطوری روم انواع میوه های آنتالیا به مصر صادر می شد و در قرن ۲۰ ترکان زیادی از قفقاز و بالکان به آنتالیا مهاجرت کردند که همین دلیلی برای افزایش جمعیت این شهر شد .

آنتالیا در دوران باستان : در سال های اخیر شواهدی از وجود زندگی در آنتالیا در دوران پارینه سنگی نیز پیدا شده است ، این را از آثاری که در غاری تاریخی در ۳۰ کیلومتر شمال آنتالیا کشف شد ، متوجه شدند ، در افسانه های یونان باستان از آنتالیا با نام پام فیلیا نام برده شده است ، در قرن ۷ پیش از میلاد آنتالیا جزوی از امپراطوری لیدیه  ( Lycia ) بوده است که در جنگ سارد این امپراطوری از ایرانیان شکست خورده و فرو پاشید ، با مطالعه تاریخ آنتالیا در ترکیه می فهمیم که از کهن ترین شهر های آسیایی می باشد و به دلیل آب و هوا و موقعیت جغرافیایی خوب منطقه همیشه مورد توجه حکومت های قدرتمند زمان خود بوده است و در ضمن بر اساس شواهد موجود آتالوس دوم  Attalos ، شهر آنتالیا را در ۱۵۰ سال قبل از میلاد ساخته و به تبعیت از نام خود آن را آتالیا Attalia نامگذاری کرده است . گفته می شود نیز قدمت این شهر به سیصد سال قبل از میلاد مسیح باز میگردد و البته بعد از دو بخش شدن امپراتوری روم ، آنتالیا قسمتی از مناطق روم شرقی یا بیزانس قرار گرفت و با قدرت یافتن حکومت های اسلامی ، مسلمانان به مرور ناحیه های تحت سلطه روم شرقی را فتح و در اختیار گرفتند و همچنین بد نیست بدانید که سلجوقیان آنتالیا را در سال ۱۲۰۷ به تصرف خود درآوردند و در نیمه اول قرن ۱۳ ، آنتالیا جزو ایستگاه های اصلی کاروان های تجاری قرار گرفت  و با بوجود آمدن امپراطوری عثمانی در ترکیه ، آنتالیا در سال ۱۳۹۱ به تصرف عثمانی ها در آمد و حدود پنج قرن در اختیار کامل آنان بود تا این که در طی جنگ جهانی اول ، متفقین فاتح ، امپراتوری شکست خورده عثمانی را تقسیم کردند و در سال ۱۹۲۱ میلادی ، نیروی نظامی تحت فرمان آتاتورک ، شهر آنتالیا را از اشغال ایتالیایی ها آزاد کرد و به اشغال بیگانگان در آناتولی پایان داد و به این ترتیب ، آنتالیا بخشی از جمهوری ترکیه شد .

 

آشنایی با شهر آنتالیا

شهر زیبای آنتالیا در قسمت جنوب غربی کشور ترکیه واقع شده است و از جنوب به دریای مدیترانه ، از شرق به شهر سریک و از غرب به شهر کورکوتلی متصل شده است و جالب است بدانید که در این شهر منطقه ای به نام لارا وجود دارد که تنها برای میزبانی توریست ها و گردشگران ترکیه به خصوص آنتالیا آماده سازی شده است ، صدها هتل و وسایل تفریحی در این منطقه گرد هم آمده اند تا آنتالیا را به یکی از برترین شهرهای توریستی جهان بدل نمایند و اینکه آنتالیا از سال ۲۰۰۰ میلادی تا به امروز با سرمایه گذاری در صنعت گردشگری موفق شده است به پیشرفت های چشمگیری دست بیابد و ساخت انواع هتل ، پارک ، سواحل زیبا و مراکز خرید تنها گوشه ای از امکانات و جذابیت های این شهر است . عمده درآمد مردمان این ناحیه از سمت توریست ها است اما آن ها در کشاورزی هم بسیار قدرتمند می باشند و توجه داشته باشید که محصولات کشاورزی اصلی آن ها مرکبات ، پنبه ، زیتون ، انواع میوه و سبزیجات می باشد که ۶۵ درصد سبزیجات مصرفی در این شهر در زمین های کشاورزی همین منطقه پرورش و به شهر ها و کشورهای دیگر صادر می شود .

همچنین از سال ۲۰۰۰ میلادی تا به امروز صنعت کشتی سازی آنتالیا هم پیشرفت چشم گیری داشته است و انتظار می رود که تا چند سال آینده به برترین مراکز کشتی سازی ترکیه و خاورمیانه نیز تبدیل شود و مناظر و طبیعت زیبا به همراه معماری دیدنی و تاریخی خاص این شهر از دلایل مهم جذب گردشگران به این منطقه می باشد و همچنین پربازدیدترین سواحل این شهر کونیالتی ( Konyaaltı )، لارا ، کارپوزکالدیران ( Karpuzkaldıran )  و ( Beydağları )، ساکلی ( Saklikent ) می باشند .

 

موقعیت و جمعیت شهر آنتالیا 

شهر آنتالیا مرکز صنعت توریست و گردشگری ترکیه است و ۳۰ درصد از کل توریست های خارجی ترکیه به این شهر سفر می کنند ؛ کل استان آنتالیا دارای ۶۵۷ کیلومتر ساحل است که پلاژها ، بندرها و شهرهای باستانی زیادی در کنار آن واقع شده است ، از جمله محل باستانی زانتوس که در فهرست میراث جهانی قرار دارد در این شهر می باشد و نیز موقعیت جغرافیایی این شهر در منطقه دریای مدیترانه واقع شده است و در شرق آنتالیا شهرهای مرسین و کارامان ، در شمال  قونیه : اسپارتا و بوردور ، در غرب آن موغلا و در جنوب دریای مدیترانه می باشد و طبق آخرین  آمار در سال ۲۰۱۶ جمعیت شهر آنتالیا به دو میلیون و ۳۲۸ هزار و ۵۵۵ نفر رسیده است .

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آنتالیا

جالب است بدانید پرتقال سمبل شهر آنتالیا است و این باغ های انبوه در بین توریست هایی که به این شهر سفر می کنند بسیار طرفدار دارند ، در بسیاری از آثار تاریخی این منطقه نیز نقش و نگار با  پرتقال به چشم می خورد و همچنین در ورودی اکثر مکان های عمومی ، پرتقال های چوبی یا پلاستیکی بهچشم می خورد و فرهنگ عمومی ترکیه وجه مشترک بسیاری با آداب و رسوم ایران دارد ، همین وضعیت در زمینه‌ رفتارهای تجاری نیز صدق میکند . از این رو عادت‌ های مردم ترکیه به هنگام مذاکرات تجاری چندان برای ما غریب و نا آشنا نمیباشد ، مذاکره در کشور ترکیه با آرامش و بدون شتاب در رسیدن به نتیجه انجام می ‌شود ؛ مردم کشور ترکیه به مرتب بودن ظاهر و آراستگی و پاکیزگی اهمیت فراوانی می دهند و ترک ها علاقه فراوانی به روابط طولانی و بلند مدت دارند و هرچه مدت دوستی و آشنایی شما با آنها طولانی تر باشد سبب می شود تا به تعهدات اهمیت بیشتری دهند . ترک ها خیلی در قید و بند القاب و صفات یکدیگر نیستند و صفاتی مانند دکتر و مهندس و … را کامل بیان نمی کنند و در آنتالیا خواهید دید که ممکن است به گفتن کلمه آقا و خانم و یا نام کوچک اکتفا کنند و این امر را نشانه احترام و دوستی بیشتر در میان یکدیگر می دانند .

آب و هوای آنتالیا 

همانطور که در بالا اشاره کردیم آنتالیا از شهرهای ساحلی کشور ترکیه می باشد ، به همین دلیل دارای آب و هوای مدیترانه ای و عالی می باشد ، بهترین فصل سفر به آنتالیا بهار است ، دمای هوا معتل می باشد و رطوبتی ندارد و اغلب خورشید می تابد ولی درجه حرارت زیاد بالا نیست ، در تابستان هوا در این شهر گرم و خشک با تابش نور گرم خورشید و میانگین هوا ۳۰ تا ۳۵ درجه است ، زمستان هم معتدل و بارانی ، به دلیل وجود امواج زیاد در سواحل هوا سرد نمی شود و بارش برف در آنتالیا بسیار نادر است . میانگین دمای هوا در زمستان ۱۹ تا ۱۵ درجه ی سانتی گراد است اما رطوبت هوا زیاد است ومیانگین رطوبت در این فصل ۶۴ درصد می باشد و در پاییز هوای معتدل و رو به سرما همراه با بارش باران های سیل آسا می باشد .

 

جاذبه های گردشگری آنتالیا

۱- شهر قدیمی فاسلیس

شهر قدیمی فاسلیس Phaselis توسط سه خلیج احاطه شده است و در حال حاضر تحت نظارت پارک ملی آنتالیا National Park می باشدو بین روستای کمر Kemer و الیمپوس Olimpos قرار گرفته است و خیلی نیز از  شهر آنتالیا دور نمی باشد. ساحل موجود در اینجا بسیار آرام و زیبا است. برنامه بیشتر تورها برای شهر قدیمی فاسلیس  Phaselis به این ترتیب می باشد: که صبح گردشگران را با قایق به این شهر قدیمی می آورند، زمانی را برای شنا اختصاص می‌دهند، برنامه بعدی ناهار است و در انتها گشت و گذار در میان مخروبه ها و بازگشت به آنتالیا می باشد.

دو هزار سال پیش در زمان رومی ها، شهر فاسلیس Phaselis جزو یکی از مراکز تولید و صادرات روغن گل رز و عطر آن بوده است، همچنین تکه های چوب و الوار نیز صادر می شده است. امروزه سه خلیج و قناتهای موجود در شهر + درختان کاج و گل های معطر همگی حاکی از رونق زندگی و تجارت در گذشته است. برای دیدن شهر فاسلیس Phaselis از کنار بندرگاه بزرگ Harbour Way باید عبور کنید و به جلو بروید، سپس از جلوی یک عمارت قدیمی که به گفته محققان بسیار سخت ساخته شده است عبور خواهید کرد، این عمارت یک حمام رومی قدیمی است، سپس از کنار آگورا عبور خواهید کرد و یک آمفی تئاتر کوچک که پله‌های آن همگی از چوب ساخته شده است را خواهید دید. اگر بر روی یکی از صندلی های این آمفی تئاتر قدیمی بنشینید معمار و طراح رومی را تحسین خواهید کرد چرا که باوجود مرتفع نبودن این آمفی تئاتر شما به راحتی می‌توانید محیط اطرافتان را با کوچکترین جزئیات ببینید.

تاریخچه شهر فاسلیس Phaselis به سفر اسکندر بزرگ  Alexander the Great در روزهای سرد زمستانی برمی‌گردد که شب‌هایی را در اینجا سپری می‌کند و از نزدیک با موقعیت بکر و زیبای این منطقه آشنا می شود و سپس دستور ساخت یک شهر را در همین منطقه صادر می‌کند. بعدها که ترکیه به قلمرو ایران بزرگ اضافه می شود نیز ساخت و سازهایی در آن انجام می گیرد. از دست‌نوشته های آن‌زمان مشخص است پادشاه پوبلیوس آئلیوس ترایانوس هادریانوس Emperor Hadrian نیز در زمانی که شهر قدیمی فاسلیس در قلمرو روم بوده است، از آن بازدید نموده است.

سواحل زیادی در کنار بندرگاه قرار گرفته اند که می‌توانید از فضای آنها استفاده کنید اما توصیه ما به شما این است که به ساحل جنوبی بندرگاه بروید، در آنجا شن و ماسه های ساحل بسیار نرم هستند و از خلوتی خاصی برخوردار است. اما امکاناتی نظیر دوش حمام و یا جایی برای تعویض لباس وجود ندارد و هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده است.

بهترین زمان برای دیدن اینجا، در فصل پاییز به خصوص ماه مهر و آبان است، زمانیکه گل های وحشی سیکلامن و شقایق در پایین درختان می‌رویند و یک رنگ و زیبایی وصف ناپذیری به شهر قدیمی فاسلیس  Phaselis می دهند.

شهر قدیمی فاسلیس  Phaselis در فاصله ۵۸ کیلومتری از آنتالیا و ۱۴ کیلومتری از روستای کمر Kemer  قرار دارد. همچنین مسافت این شهر تا شهر قدیمی الیمپوس Olimpos نیز ۱۸ کیلومتر برآورد شده است.

۲- شهر باستانی لیسیان

شهر باستانی لیسیان دارای مقبره تاریخی و صخره‌ای لیسیلن The Ancient Lycian Rock Tombs میباشد . مقبره صخره‌ای لیسیان که در منطقه لیسیای آنتالیا و دامنه شهر موغلا قرار دارد جزو جاذبه‌های باستانی شهر آنتالیا محسوب می‌شود. شما می‌توانید هم از طریق جاده و هم از طریق دریا به این منطقه برسید. آرامگاه در واقع بخشی از شهر باستانی سیلیای ترکیه است بنابراین در مسیر رسیدن به این جاذبه زیبا آثار تاریخی مختلفی از جمله آمفی‌تئار و خرابه‌های منازل را مشاهده خواهید کرد.

۳- کلیسای سنت نیکلاس

کلیسای منسوب به سنت نیکلاس یا همان بابانوئل دردیمره استان آنتالیا قرار دارد، یادگار امپراطوری بیزانس در قرون پنجم تا دوازدهم میلادی بوده و اسقف اعظم ارتدکس شرق در قرن چهارم در آن تدفین شده است. وی پس از مرگش به عنوان قدیس حامی ملوانان و دریانوردان شناخته شد به گونه‌ای که زائران بسیاری جهت زیارت مقبره اش عازم این کلیسا شدند. با گذشت زمان وی که به کمک به فقرا مخصوصا کودکان بسیار علاقه داشت به بابانوئل معروف شد و امروزه او را بابانوئل می‌نامند (اگر چه در اروپا هنوز وی را با نام «سنت نیکلاس» می‌شناسند) که نماد کریسمس به حساب می‌آید.

بعد از فوت سنت نیکلاس، کلیسایی در محل تدفین وی ساخته شد که بر اثر زلزله شدیدی نابود گشت تا اینکه به دستور امپراطور «یوستینیان» دوباره تجدید بنا شد. اگرچه یک‌بار دیگر بر اثر حمله اعراب تخریب گشت و در قرن هشتم دوباره ساخته شد. این تخریب‌ها و تجدید بناها چندبار دیگر تکرار شد تا جایی که بنای فعلی را شاهد هستیم.
امروزه در محل این بنا مراسم مذهبی “جشن سنت نیکلاس” در روز ششم دسامبر هر سال برگزار می‌شود. همینطور سیمپوزیوم بین‌المللی سنت‌ نیکلاس هرساله در اوایل دسامبر در شهر دیمره برگزار می‌شود.

سطح کف کلیسا پوشیده از موزائیک‌های مرمری و سرتاسر آن پوشیده از دیوارنگاره‌هایی محو می‌باشد. این کلیسا دارای سه راهرو جانبی می‌باشد که آرامگاه خالی سنت نیکلاس در راهرو جنوبی، در میان دو ستون اصلی و پشت یک صفحه مرمری قرار گرفته است.

۴- شهر باستانی میرا

میرا یک شهر باستانی در ناحیه لیکیه آناتولی است که یکی از استان های امپراتوری رم باستان محسوب می شده است. میرا بعدها به شهر کوچک ترکی به نام کاله تبدیل شد و از سال ۲۰۰۵ نیز به نام دمره شناخته می شود. شهر باستانی میرا در ۴۵ کیلومتری منطقه توریستی کاش قرار گرفته است و یکی از شهرهای مهم لیکیه بود. حتی اهمیت این شهر از شهر باستانی زانث هم پیشی گرفت و در اوایل دوران بیزانس، شهر باستانی میرا به عنوان مرکز لیکیه انتخاب شد. دیواره های دفاعی دورتادور میرا به قرن ۵ قبل از میلاد بر می گردند. در قرن دوم میلادی، شهر باستانی میرا یکی از شش عضو مهم منطقه استان لیکیه به حساب می آمد. معبد آرتمیس الوترا که در میرا قرار دارد بزرگ ترین ساختمان و سازه در کل لیکیه بود و شهرت زیادی داشت.

تاریخ تاسیس شهر باستانی میرا نامشخص است و تقریبا تا قبل از قرن ۱ قبل از میلاد هیچ اثر و نشانه ای از میرا در اسناد و مدارک باستانی دیده نمی شود. با این حال، پس از این تاریخ بود که در کتب تاریخی از شهر باستانی میرا به عنوان یکی از شهرهای پیشرو و مهم در اتحاد لیکیه نام برده شده است (پنج شهر دیگر عبارتند از زانث، تلوس، پینارا، پاتارا و المپوس). با این حال، مورخین و کارشناسان معتقدند که این شهر بسیار قدیمی تر است؛ چون قدمت دیوار  دفاعی دورتادور شهر به قرن ۵ قبل از میلاد بر می گردد.

دوران شکوهِ شهر میرا

شهر باستانی میرا بیش از هر چیز به خاطر آمفی تئاتر (بزرگ ترین در لیکیه) و همین طور مقبره های تراشیده شده در صخره بالای آمفی تئاتر شهرت دارد. تاریخچه و ریشه اصلی اسم میرا نامشخص است و به نظر می رسد شکل تغییریافته اسمی در لیکیه باشد.

روزگاری در شهر باستانی میرا معبد آرتمیس وجود داشت که بزرگ ترین و باشکوه ترین ساختمان و بنا در لیکیه به حساب می آمد. این نیایشگاه بزرگ باغی بسیار زیبا و مشجر داشت و حیاط اندرونی آن نیز با ستون ها، مجسمه ها، تندیس ها و سنگ تراشه های زیبا تزیین شده بود. البته امروزه هیچ نشانه ای از آن نیایشگاه باشکوه و عظیم باقی نمانده است. زیرا زمانی که سنت نیکولاس (اسقف میرا در قرن ۴ بعد از میلاد) در تلاش برای از بین بردن نشانه های بت پرستی این معبد را همراه با چندین معبد دیگر به طور کامل تخریب و نابود کرد.

در دوران رم باستان و در سال ۱۸ بعد از میلاد، امپراتور ژرمنیکوس ژولیوس سزار و همسرش آگریپانا از شهر میرا بازدید کردند و به مناسبت ورود آن ها، دو مجسمه غول پیکر از امپراتور و همسرش در بندر میرا (آندریاس، ۵ کیلومتری جنوب غربی میرا) ساخته و بنا شد. بندر میرا و آندریاس بندری مهم و حیاتی برای مصریان نیز به شمار می آمد و شاهراه ارتباطی بین مصریان و رومیان باستان بود. کشتی هایی حاوی محموله های غلات از مصر به رم و سایر شهرهای امپراتوری رم منتقل می شد. در این میان، آندریاس بندرگاه تجاری-بازرگانی مهمی بود و از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار بود.

در پی طاعون همه گیری که در سرتاسر آناتولی گسترش پیدا کرد (یک سوم جمعیت میرا در فاصله سال های ۵۲۳-۳ پس از میلاد مردند)، حملات مسلمانان، سیل و زمین لرزه های متعدد، در نهایت شهر باستانی میرا در قرن ۱۱ میلادی به شهری متروکه و خالی از سکنه تبدیل شد. با این حال، آن چه از این شهر به جا مانده شگفت انگیز و مسحورکننده و یادگاری از شکوه و عظمت این شهر افسانه ای است. آمفی تئاتر بزرگ میرا و همین طور گورهای سنگی که در دل صخره ساخته شده اند همگی نشان از دوران اوج و اقتدار این شهر هستند.

بناهای مهم شهر باستانی میرا

 • آمفی تئاتر:آمفی تئاتر رومی-یونانی میرا بزرگ ترین آمفی تئاتر در کل لیکیه و یکی از اصلی ترین دیدنی ها و جاذبه های میرا به حساب می آید. این آمفی تئاتر هنوز هم در وضعیت و ظاهر خوب و سالمی به سر می برد. این آمفی تئاتر دارای ۳۸ ردیف است و نمای ظاهری آن با ماسک ها و نقاب های نمایشی و صحنه های اسطوره ای و افسانه ای تزیین شده بود.
 • مقبره های سنگی:اما یکی از جذابیت های مشهور شهر باستانی میرا مقبره ها و گورهایی هستند که در دل صخره سنگی تراشیده شده اند. این مقبره های سنگی به طور کلی در دو بخش اصلی قرار گرفته اند: یکی بالای آمفی تئاتر و دیگری در بخش شرقی که گورستان رودخانه نامیده می شود. اگرچه بخش عمده ای از این مقبره ها امروزه خالی هستند، اما چارلز، که در سال ۱۸۴۰ این شهر را کشف کرد در نوشته هایش گفته که مقبره ها به رنگ های قرمز، آبی و زرد رنگ آمیزی شده بودند.
 • در غرب آمفی تئاتر، ردیفی از مقبره های سنگی به صورت متقارن در دل صخره سنگی شیب دار تراشیده و حکاکی شده اند. بسیاری از این مقبره ها متعلق به قرن ۴ قبل از میلاد هستند و شامل صحنه هایی از مراسم تدفین، زندگی روزانه متوفی هستند. مقبره های بخش شرقی، تا حد زیادی مشابه مقبره های بخش غربی هستند. از طریق مسیری صخره ای به بنایی به اسم «مقبره رنگ آمیزی شده» می رسیم که یکی از قابل توجه ترین مقبره ها در لیکیه است. در این مقبره تصاویری بی نظیر از یک گروه یازده نفره و صحنه های از زندگی آن ها مشاهده می شود.
 • کلیسای سنت نیکولاس:در فاصله اندکی از شهر باستانی میرا کلیسایی تاریخی به نام سنت نیکلاس قرار گرفته که واقعا ارزش بازدید و دیدن را دارد. داخل کلیسا تابوت سنگی سنت نیکولاس قرار گرفته، اگرچه گفته می شود که جسد وی به ایتالیا منتقل شده است. کلیسای سنت نیکولاس ابتدا در قرن ۶ پس از میلاد و بر روی محل فرضی دفن شدن سنت نیکولاس ساخته شد. بعدها، این کلیسا بارها بازسازی و نوسازی شد: کلیسای فعلی به جا مانده از قرن ۹ است که احتمالا بعد از حمله عرب ها ساخته شده است. بعدها این کلیسا در سال ۱۰۴۲ و تحت نظارت کسنتانتین دهم ساخته شد و در سال ۱۸۶۳ سزار الکساندر دوم این ساختمان را مجددا مورد بازسازی قرار داد.

بازدید از شهر باستانی میرا

سایت باستان شناسی میرا همه روزه باز است: در نیمه نخست سال یعنی بین ماه آوریل و اکتبر از ساعت ۸ صبح تا ۷ بعدازظهر و در نیمه دوم سال و بین ماه های نوامبر و مارچ از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر می توانید از این منطقه و شهر باستانی و تماشایی دیدن کنید. هزینه ورودی شهر میرا (به تاریخ سال ۹۷) حدود ۲۰ لیره ترکیه است.

راه های دسترسی

از شهر دمره به راحتی می توان خود را به شهر باستانی میرا رساند. در نزدیکی سایت باستان شناسی میرا چندین پارکینگ اتومبیل، فروشگاه های توریستی، رستوران ها و کافه های کوچک و امکانات مورد نیاز برای توریست ها فراهم شده است. در نزدیکی ورودی شهر باستانی میرا مرکزی ویژه وجود دارد که بلیط ورودی را می توانید از آن جا تهیه کنید.

اگر دوست دارید بقایای بندر قدیمی و باستانی آندریاس را که اکنون زیر آب قرار گرفته ببینید باید به بندر کوچک میرا بروید. از آن جا می توانید قایقی کرایه کنید و از قایق ران بخواهید شما را به تور بازدید از بقایا و ویرانه های باستانی ببرد.

۵- شهر قدیمی کالیچی (kaleiçi old city):

شهر قدیمی کالیچی با معماری سنتی و کوچه‌های تو در تو و مارپیچی خود، یکی از مهم ترین جاذبه‌های توریستی آنتالیا محسوب می‌شود و شما حتما باید در سفر به آنتالیا از این شهر دیدن کنید. تاریخ اولیه این شهر باستانی به امپراتوری بزرگ روم باز می‌گردد و نقش مهمی برای تبادلات کالا به خاور و محافظت از بندرگاه در مقابل شرقی‌ها داشته است. قدم زدن در این شهر قدیمی و بازدید از خانه‌ها و کافه‌های قدیمی و معماری عثمانی به کار رفته در بافت شهر، حس خوبی را به شما القا خواهد کرد. این منطقه پر از آثار باستانی و خانه‌ها و بافت های قدیمی است. دولت ترکیه برای حفظ این بافت و اصالت آن قوانین سختگیرانه‌ای وضع کرده است و جالب است بدانید مردم ساکن در شهر قدیمی کالیچی این قوانین را با دل و جان می‌پذیرند. شهر قدیمی کالیچی در قسمت شرق شهر آنتالیا قرار دارد و نه تنها مورد توجه توریست‌ها از سر تاسر جهان قرار گرفته است بلکه خود مردم ساکن در آنتالیا به خصوص در محله کالیچی عاشق آن هستند.

ساختار شهر قدیمی کالیچی در آنتالیا:

همانطور که گفتیم این شهر دارای بافتی تاریخی با معماری به سبک عثمانی است. کوچه‌های شهر دارای ساختاری تو در تو  و مار پیچی هستند. درکل شهر آنتالیا دارای ترکیب خاص و ویژه خود است و با کوه‌هایی با ارتفاع ۲۰۰۰ متر که روی آنها برف نشسته است احاطه شده است. دریای مدیترانه نیز در ترکیب با کوهستان‌ها آب و هوایی مدیترانه‌ای و دلنشین ایجاد کرده است. این شهر بر روی صخره‌های سنگ آهکی سکنا گزیده، و بنابراین کوچه‌های آن شیب دار، باریک و کج  هستند. خانه‌های سنگی و چوبی شهر عمدتا مربوط به دوران عثمانی هستند و شهر قدیمی کالیچی توسط دیواری قدیمی احاطه شده است.

چطور به شهر تاریخی کالیچی در آنتالیا برویم:

اگر هتل‌تان در محدوده شهر قدیمی کالیچی است، بسیار خوش شانس هستید. در غیر این صورت لازم نیست نگران باشید. شما به راحتی می‌توانید از هتل خود در هر کجای آنتالیا را با گرفتن یک تاکسی (یا پیاده روی) به کال کاپیسی (Kale Kapısı)، میدان اصلی شهر که در دوران سلطان عبدالحمید دوم عثمانی ساخته شد، بروید. برج ساعت آنتالیا (Saat Kulesi (clock tower)) نیز درست در همین میدان قرار دارد. شما همچنین در همین حوالی می‌توانید مجسمه پادشاه آتالوس دوم که شهر آتالیای قدیم را در حدود ۱۵۰ سال قبل از میلاد بنا کرد را ببینید. از آنجا، می‌توانید با قدم زدن به سمت اوزون چارچی سوکاک (Uzun Çarşı Sokak)، واقع در مقابل برج ساعت، وارد شهر قدیمی کالیچی شوید.

جاذبه های شهر قدیمی کالیچی:

بخش زیادی از جاذبه های آنتالیا در شهر قدیمی کایجی قرار گرفته‌اند. یکی از جاذبه‌هایی که هنگام گشت در آنتالیا و در قسمت شهر قدیمی کالیچی باید از آن دیدن کنید، قلعه ساحلی کاله ایچی یا کالیچی است. روزانه صدها توریست برای گشت و تفریح به بندر موجود در این قلعه زیبا می‌روند و از رستوران‌ها و کافه‌های دنج آن لذت می‌برند. همچنین امکان بعضی تفریحات آبی نیز در این بندر برای مسافران فراهم شده است.

شما می‌توانید در این شهر قدم بزنید و از بناهای تاریخی و بافت زیبای آن لذت ببرید. کافه‌های دنج این شهر قدیمی مکان خوبی برای داشتن اوقاتی خوش با دوستان است. با گذراندن وقت در این کافه‌ها زمان را فراموش خواهید کرد.

مسجد تکلی مهمت پاشا (The Tekeli Mehmet Paşa Camii) یکی دیگر از جاذبه‌های زیبای موجود در شهر قدیمی کالیچی است که آن را نباید از دست دهید. این مسجد با یک گنبد بزرگ و سه گنبد کوچک (در شرق، غرب و جنوب) و با یک مناره سر به فلک کشیده همچون نگینی در کالیچی می‌درخشد. در داخل این مسجد می‌توانید کاشی کاری‌های زیبای عثمانی را ببینید. این مکان به عنوان عبادتگاهی ساخته شده بود و دقیقا در پشت برج ساعت شهر قدیمی کالیچی قرار دارد. ساخت این مسجد به سال ۱۸۵۰ میلادی باز می‌گردد.

۶- مناره یولی آنتالیا

یکی از زیبا ترین و شگفت انگیز ترین جاذبه گردشگری آنتالیا که توانسته نظر بسیاری از بازدید کنندگان و مسافران را به خود اختصاص دهد مناره یولی نام دارد ، این مناره با ساختار و سبک معماری منحصر به فرد در نزدیکی یک مجموعه بزرگ که از ۷ ساختمان تشکیل شده است توانسته به نماد شهر آنتالیا تبدیل شود .

در بین سال های ۱۲۱۹ تا ۱۲۳۶ میلادی در مرکز شهر آنتالیا درست در میدان کال ایچی  مسجدی طراحی و ساخته شد که در بالای آن نیز یک مناره کنگره دار وجود داشت ، این مناره کنگره دار که بر بالای معروف ترین و مهم ترین مسجد آنتالیا یعنی مسجد علاءالدین یا مسجد کنگره دار آنتالیا قد برافراشته بود مناره یولی نام گرفت ، این مناره زیبا و منحصر به فرد که جزی از یک مجموعه بزرگ ساختمانی به نام خرس می باشد اکنون به یکی از زیبا ترین جاذبه گردشگری آنتالیا تبدیل شده است .

تاریخچه مناره یولی آنتالیا

نمادی با سبک معماری منحصر به فرد دوره سلجوقی که به دستور پادشاه علاء الدین کیقباد ساخته شده است مناره یولی نام دارد ، دلیل نام گذاری این مناره بسیار بزرگ و شگفت انگیز به یولی به دلیل شیار های فراوان و زیبای است که بر روی این مناره وجود دارد البته جالب است بدانید که این برج که می تواند برای گردشگران و مسافران چشم اندازی زیبا از دریای فیروزه ای مدیترانه به وجود آورد در اصل مناره مسجد علاء الدین می باشد این مسجد که متعلق به قرن ۱۴ میلادی می باشد دارای ۶ گنبد و دو در ورودی است البته لازم به ذکر است که هنوز این مسجد تاریخی به عنوان عبادت گاه مورد استفاده مردم محلی و مسافران قرار می گیرد نا گفته نماند که بنای اصلی این مسجد در جنگ های متعدد آنتالیا با حکومت های مختلف به یک ویرانه تبدیل شد اما در سال ۱۳۷۳ میلادی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت نکته جالب توجه دیگردر یولی مناره آن است که این برج تماشایی در سال ۱۹۷۴ میلادی تغییر کاربری داد و به یک مکان آموزشی فرهنگی تبدیل شد .

معماری مناره یولی آنتالیا

مناره یولی آنتالیا یک مناره شیاردار می باشد که همانطور که گفته شد مناره اصلی مسجد علاء الدین می باشد این مسجد بی نظیر و تماشایی دارای ۶ گنبد و یک مناره است که ۳۸ متر ارتفاع دارد البته این مناره از ۹۰ پله تشکیل شده که با طی این ۹۰ پله می توان به قسمت بالای برج دست یافت ضمنا گردشگران برای بازدید از این قسمت مناره می توانند از در ورودی شمالی وارد شوند و بعد از طی این ۹۰ پله از چشم انداز زیبای دریای مدیترانه و منطقه قدیمی شهر آنتالیا با خانه ها و کوچه های قدیمی بهره و لذت کافی را ببرند ، مناره یولی آنتالیا تماما از جنس سنگ های سخت و بسیار محکمی ساخته شده است که بر روی آن ها می توان کنده کاری های مختص دوره سلجوقی را مشاهده نمود در ضمن این مناره که نماد شهر آنتالیا به حساب می آید بر روی یک شکل مربعی بسیار بزرگ از جنس آجرهای قرمز رنگ و آبی فیروزه ای قرار گرفته است که در سر تا سر آن می توان کنده کاری های به شکل شیار را مشاهده کرد در بالای این سنگ مربعی بزرگ می توان یک ۸ ضلعی را دید که همانند آجر های به کار رفته در قسمت مربعی از آجر های دو رنگ قرمز و فیروزه ای تشکیل شده است لازم به ذکر است که این قسمت بالاترین نقطه از مناره یولی را تشکیل می دهد و همچنین گردشگران و بازدید کنندگان می توانند مناره یولی آنتالیا را در سمت شرقی مسجد علاء الدین از نزدیک مورد مشاهده قرار دهند .

بخش های مختلف مناره یولی آنتالیا 

مناره یولی که در زمان های قدیم به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار می گرفته مجتمعی است تشکیل شده از ۷ ساختمان با کاربری های متفاوت که عبارتند از :

 مسجد علاء الدین 

این مسجد که به عنوان مسجد منار یولی شناخته می شود یکی از مساجد برجسته و مشهور آنتالیا می باشد که از یک طرح مستطیلی با شش گنبد تشکیل شده است که در زمان های گذشته از آن به عنوان موزه باستان شناسی آنتالیا استفاده می کرده اند و همچنین تاریخ ساخت این مسجد به قرن ۱۳ زمان پادشاهی علاء الدین کیقباد اول بر می گردد و اینکه گردشگران و بازدید کنندگان توجه داشته باشند که به دلیل مورد استفاده قرار گرفتن این مسجد توسط مردم بومی نمی توان از این بنا در زمان عبادت افراد دیدن نمود و همچنین برای ورود به مسجد علاء الدین باید از در کنار ورودی لباس مناسب انتخاب کرد چرا که خانم ها بدون چادر و روسری نمی توانند وارد این مکان شوند .

مناره یولی 

مناره اصلی مسجد مشهور آنتالیا که در قسمت شرقی مسجد قرار گرفته است یک برج با طراحی و ساخت مجزا از مسجد می باشد که به شکل مربعی بر فراز مسجد علاء الدین برافراشته شده است ، نمای بیرونی این برج با کاشی ها و سرامیک های رنگی توانسته جلوه خاصی به این ساختمان ها دهد .

مدرسه غیاث‌الدین کیخسرو

مدرسه ای که با معماری فوق العاده و منحصر به فرد خود توانسته نظر بسیاری از گردشگران را به خود اختصاص دهد مدرسه غیاث الدین کیخسرو نام دارد ، این مدرسه از  ۴ ایوان سر پوشیده تشکیل شده است البته نکته جالب توجه در این ایوان ها آن است که ایوان ها از ۳ طرف بسته اند و فقط از یک طرف به حیاط مدرسه راه دارند همچنین ناگفته نماند که این مدرسه نیز همانند مسجد از یک ساختمان مستطیل شکل ساخته شده است که همانند اکثر ساختمان های دوره سلجوقی دارای یک دروازه سنگی کنده‌ کاری شده می باشد .

منزل درویش سلجوقی

مولویهان یا اقامتگاه درویشان سلجوقی بنای است گنبدی شکل که توسط تعداد بی شماری از اتاق ها و سالن ها احاطه شده است .

حمام سلجوقی  

این حمام ساختمانی است بسیار کوچک که در کنار ساختمان منزل درویشان واقع شده است .

مدرسه آتابی 

مدرسه آتابی نیز یکی دیگر از بناهای مناره یولی آنتالیا می باشد که در سال ۱۲۳۹ میلادی بنا شده است .

مقبره نگار خاتون و مهمت بی 

این قسمت از دو بنای ۸ ضلعی و ۶ ضلعی تشکیل شده است در واقع این ساختمان ها در واقع مقبره های زینسیرکیران مهمت بی و نگار خاتون می باشد ، ضمنا گردشگران به محض ورود به این قسمت می توانند ۲ ساختمان را مشاهده نمایند اولین ساختمان که یک بنای گنبدی ۸ ضلعی است متعلق به زینسیرکیران مهمت بی می باشد و مقبره دوم به نگار خاتون تعلق دارد .

 

6- اسکله قدیمی آنتالیا

این اسکله زیبا بر روی صخره های ساحل مدیترانه در آنتالیا جلوه ای دیگر به این شهر بخشیده است. این منطقه محل برنامه ریزی و مدیریت تورهای آبی و قایق ها در شهر ساحلی آنتالیا است و برای پذیرایی از مسافران تعداد زیادی کافه و رستوران در انواع مختلف دارد. این منطقه زمانی محل داد و ستد کالاها و تجارت در آنتالیا و از طریق دریای مدیترانه بوده است. اگر تمایل به خرید دارید این اسکله می تواند مکانی بسیار فوق العاده برای این کار باشد.طبیعت زیبای این اسکله و جلوه گری آب های فیروزه ای مدیترانه، چشم هر گردشگری را غرق در زیبایی های آن می کند. شما می توانید در کنار اسکله نشسته و نظاره گر غروب طلایی آفتاب آنتالیا باشید. اطراف این اسکله موج شکن هایی وجود دارند که در دوران سلجوقی ساخته شده اند. این اسکله قدمتی در حدود ۱۵۰ سال دارد.

 

این اسکله قدیمی در واقع خلیجی کوچک است که با صخره های بلند و سنگی احاطه شده است. این مکان در دوره امپراتوری سلجوقیان ترک و بیزانس و نیز عثمانی ‌ها دارای اهمیت زیادی بوده است. از قرن دوم میلادی تا اواسط قرن بیستم اسکله قدیمی مرکز اقتصادی آنتالیا به شمار می رفته است و بندر اصلی آنتالیا بوده است به طوری که تمامی تجارت ‌ها از این بندر و ایجاد رفاه برای مردم و شهر، از اسکله قدیمی تأمین می ‌شده است. به همین علت این اسکله، از مهم ترین بنادر آنتالیا در زمان گذشته به‌ حساب می ‌آمده است. همچنین این خلیج کوچک با موج ‌شکن‌ های دوران سلجوق‌ ها احاطه ‌شده است.

 

7- برج هیدیرلیک

 

برج هیدیرلیک سازه ای باستانی مربوط به عصر امپراطوری رومی ها می باشد که در شهر آنتالیا قرار دارد. این کشور سالانه گردشگرهای بی شماری را از تمام نقاط جهان به خود جذب می کند. برج هیدیرلیک سازه ای تاریخی است که در مکانی ما بین یک پارک و دریا قرار دارد و از جاذبه های مهم شهر آنتالیا به شمار می رود.

باغ های زیبا با بوته ها، درخت ها و چمن خوش منظر اطراف این سازه را فرا گرفته اند. در گذشته از این بنا به عنوان سازه ای دفاعی،فانوس دریایی و حتی در طول تاریخ به عنوان مقبره و کلیسا نیز استفاده شده است. یک بنای ۱۴ متری را در نظر بگیرید در حالی که از باغ آن را مشاهده می کنید، منظره ای ساخته شده از برجی تاریخی به قدمت ۲۰۰۰ سال، طبیعت سبز و دریای مدیترانه که حتی در شب هنگامی که با نور طلایی رنگ تزیین میشود دلنوازتر نمایان می شود.

از در کوچک شرقی وارد بنا شوید از پلکان باریک آن به سمت بالا حرکت کنید که از یک اتاق کوچک به بالای برج می رسید و پرچم سرخ رنگ کشور ترکیه رو مشاهده میکنید هنگامی که به سمت جلو حرکت کنید دریای مدیترانه را از بالا می توانید مشاهده کنید در آن لحظه شما دقیقا جایی ایستادید که سربازان رومی زمانی ایستاده بودند.

اطراف برج مکان بسیار دلنوازی است برای گرد هم آمدن و لذت بردن از یک عصر آفتابی در حالی که به دریا، صخره ها و کوه های شهر خیره شده اید.

میان پارک کارالی اوقلو (Karaalioglu Park) قدم بزنید تا فواره های آب و صف درختان دلربا را مشاهده کنید.

برج هیدیرلیک یک جاذبه ی مشخص شده در ناحیه ی قدیمی شهر و در مرکز شهر است. جاذبه های دیگری در این منطقه از شهر شامل : دروازه هادریان (Hadrian’s Gate)، برج ساعت، پارک کارالی اوقلو (Karaalioglu Park) مسجد علاءالدین که به مناره فلوت (Fluted Minaret) هم شهرت دارد،وجود دارند. همچنین بندرگاه زیبایی نیز در این منطقه ی منحصر به فرد به چشم میخورد.شما حتی می توانید به سادگی به وسیله ی اتوبوس به این نقطه از شهر دسترسی داشته باشید. این ناحیه آن چنان جاذبه های گسترده ای دارد که برای بازدید از آن باید یک روز از مسافرت خود را در اینجا سپری کنید تا بتوانید به طور کامل از جاذبه های آن لذت ببرید.

هنگامی که اطراف برج قدم میزنید متوجه نقاشی های روی دیوار می شوید. ممکن است این سازه مقبره ی یک قهرمان در تاریخ رومی ها باشد. سازه هایی همانند این برج در شهر روم ایتالیا نیز وجود دارد. هیدیرلیک در لغت به معنای جایگاهی برای خضر است و گفته شده که این مکان محلی برای جشن بهاری روز خضر (Hıdırellez) بوده است. در فرهنگ مسلمانان مردم بر این باور هستند که خضر با الیاس در این مکان هر سال ملاقات میکردند، به همین علت این مکان را هیدیرلیک (Hıdırlık) نامیده اند.

هنگامی که از ساحل به سمت این برج حرکت میکنید تنها دو دقیقه زمان میبرد تا به آن برسید.در مرکز منطقه ی کالیسی (Kaleici) نیز هتل زیبای هیدیرلیک قرار دارد که امکاناتی چون تراس رو به دریا، دسترسی به اینترنت و پارکینگ رایگان در اختیارتان قرار میدهد و بازدید شما از منطقه ی اطراف برج و خود برج ساده تر و لذت بخش تر میشود. فرودگاه آنتالیا نیز تنها ۱۴.۵ کیلومتر از برج فاصله دارد.

۸- موزه و خانه آتاتورک

موزه و خانه آتاتورک یک موزه ملی در آنتالیا است که در منطقه آلانیا ترکیه قرار دارد. بسیاری از مسافران و گردشگران که با تور آنتالیا به این شهر سفر می‌کنند از این موزه دیدن می‌کنند. تاریخ ساخت موزه و خانه آتاتورک به درستی مشخص نیست ولی ساخت بنای اصلی این موزه توسط فردی به نامBeyri Usta  صورت گرفت. این موزه مخصوص مصطفی کمال آتاتورک بود که به هنگام بازدید از دیدنی های آنتالیا در این خانه سنتی اقامت می‌کرد. Mr. Rifat Azakoglu در سال ۱۹۸۷ خانه آتاتورک را به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اهدا کرد و بعد از باسازی و مرمت با عنوان موزه و خانه آتاتورک مورد بازدید همگان قرار گرفت. این موزه سنتی در سه طبقه و بر روی سطح متقارنی ساخته شده است که نمای چوبی و سنگ تراشی شده‌ای دارد. خانه و موزه آتاتورک در آنتالیا بسیار جالب است و اطلاعات زیادی را در رابطه با ترکیه مدرن در اختیار شما می‌گذارد. نمای این ساختمان بسیار ساده است ولی دکوراسیون داخلی با انواع لوازم و اقلام مربوط به آتاتورک تزیین شده و تجربه‌ای جالب برای شما رقم می‌زند. در بازدید از طبقه اول موزه و خانه آتاتورک، با تعدادی از روزنامه‌ها و عکس‌های مربوط به بازدید آتاتورک از آنتالیا که بر روی دیوارهای این موزه نصب شده رو‌به‌رو خواهید شد. در طبقه دوم موزه و خانه آتاتورک دو اتاق کار و یک اتاق شخصی رئیس جمهور وجود دارد که بازسازی شده و وسایل شخصی مصطفی کمال آتاتورک در آن نگهداری می‌شود. در طبقه بالای موزه و خانه آتاتورک در یکی از اتاق‌ها کلکسیون کاملی از تمبرهای پستی، سکه‌ها با تصاویری از چهره و پیکره‌ی آتاتورک و مصنوعات شخصی مهم وی همچون لباس و کفش به نمایش گذاشته شده است. اگر با تور ترکیه به آنتالیا سفر کردید، در کنار بازدید از موزه و خانه آتاتورک از دیگر دیدنی های آنتالیا همچون ورزشگاه قدیمی آنتالیا، پارک کارالی اوگلو، دروازه هادریان و منطقه کایلسی که در نزدیکی این موزه قرار دارند دیدن کنید. برای بازدید از دیدنی های آنتالیا با تور ترکیه علاءالدین تراول همراه باشید و یا رزرو هتل و بلیط هواپیما ترکیه و آنتالیا خود را به تیم توامند ما بسپارید تا بهترین‌ها را در سفر به ترکیه برای شما و همراهانتان رقم بزنند.

۹- شهر باستانی آسپندوس

تاریخ شهر آسپندوس به قرن های زیادی قبل از میلاد می رسد و شواهد نشان می دهد این شهر ار اولین شهرهای جهان با سیستم ضرب سکه بوده است. در این شهر هنوز هم آثاری از ساختمان ها و بناهای باستانی دیده می شود که محبوب گردشگران خارجی در سفر به ترکیه شده اند. اگر به سمت شمال این شهر رفتید می توانید آثار باقی مانده از قنات هایی را ببینید که آب شهر را تامین می کردند
آسپندوس در قرن دوم و سوم میلادی بسیار رونق گرفت و با ورود به آن هنوز هم می توان آثار و شاهکارهای معماری باقی مانده ی زیادی را دید که همگی راوی تاریخ دور و دراز این شهر هستند. این شهر علاوه بر آثار تاریخی که دارد دارای طبیعت زیبایی بوده است. جنگل های سرسبز، دشت های وسیع و حاصلخیز از زمان های دور در رونق این شهر موثر بوند. شنیدن تاریخ و فرهنگ آسپندوس نیز خالی از لطف نیست، شهری که اهالی آن از درختان برای مجمسه سازی و مبل استفاده می کردند و از طلا و نقره پرده می بافتند. امرار معاش مردم از پرورش و فروش اسب ها و استخراج نمک از دریاچه ها بوده است.

آمفی تئاتر رو باز آسپندوس در آنتالیا که روی یک تپه شیب دار ساخته شده است، یکی از بناهای تاریخی بازمانده از قرن دوم میلادی است. با تماشای معماری این بنا به سرعت به یاد دوران رومیان باستان، یونانی ها و امپراطورهای آن زمان خواهید افتاد. این آمفی تئاتر امروزه میزبان جشنواره بین المللی اپرا است.
ساخت این آمفی تئاتر داستان جالبی دارد. معمارانی که سالن تئاتر و همچنین قنات های این شهر را ساختند همگی یک هدف داشتند و آن جایزه سلطنتی بود و این جایزه، عروسی با دختر شاه اعلام شده بود. پس از اتمام ساخت قنات و آمفی تئاتر شاه آسپندوس که از هر دوی آثار خوشش آمده بود اعلام کرد دخترش را نصف می کند! و هر نصف را به ازدواج معمارها در می آورد. معمار آمفی تئاتر بر عکس معمار قنات این پیشنهاد را نپذیرفت. این از خود گذشتگی شاه را متقاعد کرد تا او را به دامادی بپذیرد.
اگر بخواهیم این بنا را از نظر معماری بررسی کنیم باید بگوئیم انتظار یک ینای بزرگ نیم دایره را داشته باشید که توسط دو راهروی پله دار و شیبدار تقسیم می شود. این راه پله ها برای نشستن تماشاچی ها طراحی شده اند . در این بنا تالاری با ۵۹ طاق قوسی به چشم می خورد. این آمفی تئاتر مانند بیشتر آمفی تئاترهای بازمانده از زمان رومیان دارای جایگاه های ویژه ای برای امپراطور و خاندان او هستند.
صندلی های جلو مختص سناتورها و قاضی ها بوده است و افراد معروف شهر در ردیف دوم می نشتند.

۱۰- ترمسوس آنتالیا

ترمسوس که در شهر قدیمی پیسیدیه در ارتفاعات کوه سولوموس که جزی از کوه توروس بوده قرار داشته ، یک شهر باستانی است که توسط شخصی به نام سولیمس ساخته شده است و البته لازم به ذکر است که هیچ اطلاع دقیقی از ترمسوس در دست نیست اما نام این شخص در افسانه ها بخصوص افسانه بلروفون ذکر شده است و همچنین جالب است بدانید این شهر زیبا جز آن شهرهای است که به دلیل راه های پر فراز و نشیب کوهستانی به راحتی قابل دست یابی نبوده و همین امر نیز سبب شد تا اسکندر نتواند در کشور گشایی خود این منطقه را فتح کند و در نهایت در قرن ۵ میلادی به دلیل رو به زوال  و نابودی رفتن این منطقه ساکنان این شهر را رها کرده اند و به مهاجرت روی آوردند .

جاذبه و آثار دیدنی ترمسوس آنتالیا

همان طور که گفته شد ترمسوس به دلیل برخورداری از طبیعتی بکر و تماشای توانسته به یکی از منطق آرامبخش و جذاب تبدیل شود که به راحتی می توان هم از منظره های چشم نواز و خیره کننده جنگل های آن بهره برد و هم می توان از فضای تاثیر گذار آن برای کسب آرامش استفاده نمود و البته این تمامی آن چیزی نیست که گردشگران و توریست ها در این شهر باستانی با آن روبرو باشند بلکه آنان می توانند علاوه بر این طبیعت منحصر به فرد از تماشای ورزشگاهی وسیع ، پارک ملی ، معبد ها ، محوطه قبرستان ، آمفی تئاتر ۴۲۰۰ نفره و دهکده زیبا دوسمیلاتی که به واسطه بافت فرش های زیبا شهرت پیدا کرده اند نهایت لذت را ببرند و همچنین جالب است بدانید که شهر ترمسوس آنتالیا به سبب برخورداری از این آثار و جاذبه ها و همچنین ویژگی های دیگر توانسته در فهرست سازمان میراث فرهنگی جهانی و یا همان یونسکو به ثبت برسد و ضمنا زمانی که گردشگران و توریست ها به این شهر زیبا قدم می گذارند یک میدان بزرگ با ردیف های پله مانند که از آن برای نشستن و تماشای نمایش ها استفاده می شده که متعلق به دوران هیلینیستیک می باشد به نام آمفی تئاتر وجود دارد و همچنین این آمفی تئاتر که می تواند ۴۲۰۰ نفر را در خود جای دهد در زمان حکومت رومی ها بازسازی شد اما علی رغم این بازسازی اکنون تنها ویرانه های از این جاذبه گردشگری آنتالیا به جا نمانده است .

یکی از زیبا ترین آثار به جامانده از این شهر شش معبدی است که در اندازه های مختلف و متفاوت در پشت آمفی تئاتر قرار گرفته اند ، ۱ معبد در سمت جنوب غربی آمفی تئاتر و ۴ معبد دیگر درست در مجاورت آمفی تئاتر واقع شده است و همچنین نکته جالب توجه در این معابد آن است که گردشگران و توریست ها در آن ها می توانند به راحتی نمونه های زیبای از سنگ تراشی ها و هنر حجاری را مشاهده نمایند و از تماشای کنده کاری های موجود بر روی سنگ های این معبد نهایت لذت را ببرند و همچنین جالب است بدانید که معبدی که در ضلع جنوب غربی آمفی تئاتر قرار گرفته در بالای سر در خود کتیبه ای دارد که نشان می دهد این معبد محل پرستش خدای رومیان آرتمیس بوده است و البته نا گفته نماند که در ضلع شرقی این مهبد معبد دیگری به نام معبد دوریک وجود دارد که گفته می شود در آن زمان جز بزرگ ترین معابد شهر باستانی و تاریخی ترمسوس بوده است و باز هم در شرق همین معبد گردشگران می توانند از تماشای ویرانه های معبد دیگری که با سبک معماری کلاسیک ساخته شده بود و بنا به اطلاعات به دست آمده متعلق به اوایل قرن سوم میلادی می باشد نیز نهایت لذت را ببرند .

راه های دسترسی به شهر ترمسوس آنتالیا

گردشگران برای رسیدن به این شهر زیبا و شگفت انگیز می توانند از انواع وسیله نقلیه عمومی موجود در آنتالیا بهره ببرند و تنها کافی است که افراد خود را به ایستگاه اتوبوس اوتوگار برساند و از آنجا با اتوبوس یا هر نوع وسیله نقلیه دیگری به سمت ترمسوس حرکت نمایند .

۱۱- رودخانه و آبشار ماناوگات آنتالیا

 

 

یکی از مراکز مهم گردشگری آنتالیا ، ماناوگات که از واحی تابعه آنتالیاست میباشد. ماناوگات بین آنتالیا و آلانیا واقع شده است و در واقع نقطه میانی در این مسیر میباشد . این شهر کوچک فرودگاه ندارد و فقط می توانید از طریق زمینی به ماناوگات سفر کنید . از آنتالیا تقزیباٌ ۴۵ دقیقه فاصله دارد و از  هر دو شهر آنتالیا و آلانیا بسیار راحت می توانید به ماناوگات سفر کنید. دو جاذبه مهم گردشگری آنتالیا که هر ساله توریست های زیادی را به این شهر کوچک جذب میکند ، اول آبشار ماناوگات که جزو دیدنی های ترکیه میباشد و دیگری دریاچه ماناوگات که به دریاچه سبز معروف است . منظره بسیار زیبای این دریاچه و آبشار موجب شده است تا جزو زیباترین مناطق آنتالیا باشند. ماناوگات رودخانه ای بی نظیر که از جنوب کوه های طرس جاری شده و به دریای مدیترانه میریزد. در کنار آبشار و در آغوش طبیعت می توان بساط پیک نیک را پهن نمود و در رستورانهای اطراف آن ماهی تازه خورد.  گردشگران با کشتی این رودخانه را طی می کنند و از کنار شهر زیبای سیده عبور می کنند و از طبیعت اطراف آن لذت می برند. همچنین مسافران این کشتی زمانی برای شنا در رودخانه ماناوگات و سپس دریا ی مدیترانه را در بر خواهد داشت . یکی مواردی که در این آبشار جالب است این می‌باشد که رودخانه آن دارای عرض پهن و ارتفاع کم جریان است که مسافران چشم‌انداز جالبی از آبشار را مشاهده خواهند کرد. آبشارهای ماناوگات گر چه دارای ارتفاع بلندی نیستند اما آب شیری رنگ و کف آلود آن با قدرت هر چه تمامتر  با صخره ها برخورد کرده و صحنه های زیبائی را بوجود می آورد. وجود آبشارها ، باغات چایی و رستورانها ، این منطقه را به محلی دلپذیر و استراحتگاهی خنک تبدیل کرده اند. این منطقه محلی است مناسب برای استراحت و عوض کردن حال و هوا که موجب خواهد شد مردمان این منطقه و مسافران و توریستان از اینجا لذت ببرند. بزرگی و خروشان بودن این منطقه باعث شده است تفریحات خوبی برای مردمان و توریست‌ها به وجود آید که از مهم‌ترین و بهترین آن رافتینگ است که سوار شدن بر قایق‌ها و راهی شدن در مسیر خروشان رودخانه است. چای ماناوگات بسیار معروف است که مسافرانی که به این منطقه می‌روند حتما به یاد داشته باشند از چای این منطقه برای خود و اقوام خریداری نمایند. آبشار ماناوگات دارای زیبایی‌های نادری است که هم در فصل تابستان و هم در زمستان زیبایی‌های خاص خود را دارد. این مکان یکی از بهترین مناطق گردشگری برای تور ترکیه است.

۱۲- دهکده سیرالی آنتالیا

این دهکده در قسمت جنوب غربی آنتالیا، نزدیک به الیمپوس و در منطقه معروف کمر قرار دارد. اگر تاکنون راجب به کمر نشنیده اید، باید گفت کمر یکی از منطقه های تفریحی محبوب توریست ها و گردشگران تور آنتالیا است که هتل های باشکوه، تفریحات مهیج و خوبی، رستوران ها و کافه های عالی، بازارها و جاذبه های تاریخی و به خصوص سواحل زیبا و معروف با آب و هوایی معتدل و بسیار مناسب دارد. این دهکده یکی از جاذبه های دیدنی کمر است که حدود سه کیلومتر از ساحل دور بوده و رودخانه ها و نهرهای زیادی از کنار آن رد میشوند. وجود این نهرها و طبیعت زیبای کنار آن ها، باعث شده تا دهکده سیرالی آنتالیا زیباتر شده و توریست های بیشتری را به سمت خود بکشد. یکی از ویژگی های جذاب این دهکده برای توریست ها و گردشگران تور آنتالیا، وجود دریچه های گاز دائمی chimaera است. در مسیر دهکده تا ساحل، کافه ها و رستوران های خوبی برای چند دقیقه ای استراحت و صرف نوشیدنی وجود دارد.

در مسیر رسیدن به این دهکده از لیسیان در پارک ملی الیمپوس گذر میکنید که یکی دیگر از جاذبه های اطراف این دهکده است. اگر از سمت کمر به دهکده سیرالی آنتالیا حرکت میکنید تفرییا یک ساعت در راه خواهید بود.

۱۳- برج ساعت آنتالیا

آنتالیا به عنوان یکی از بهترین و محبوب ترین شهر توریستی و گردشگری کشور ترکیه توانسته بخش وسیعی از فرهنگ ، تمدن و آثار باستانی این کشور را در خود جای دهد و یکی از این آثار باستانی یک سازه شگفت انگیز تاریخی در قدیمی ترین مکان شهر آنتالیا یعنی میدان کاله کاپیسی است که در سال ۱۹۰۱ میلادی توسط سلطان عبدالحمید با سبک معماری عثمانی به دولت عثمانی به عنوان هدیه داده شد و اکنون به عنوان یکی از باروها و برج های قدیمی از آن دوران شناخته می شود .

برج ساعت آنتالیا در اوایل قرن دوم پیش از میلاد به عنوان سازه ای با دیواره های بلند و بزرگ از جنس سنگ های سخت و نفوذ ناپذیر برای حفاظت از شهر شگفت انگیز آنتالیا بنا شده بود ، این اثر تاریخی با شکوه در ۲ طبقه با اشکال هندسی مربعی شکل برای طبقه اول و شکل دایره ای برای طبقه دوم با سبک معماری بی نظیر و خاص عثمانی به صورت چیدمان قطعه قطعه ساخته شده است که در گذشته از آن به عنوان مقبره بزرگان و یا فانوس دریایی استفاده می شده و همچنین از ویژگی های ظاهری این برج که می تواند هر بیننده ای را مجذوب خود کند می توان به ساعت زیبای دایره ای شکل در بالاترین قسمت برج ، سنگ نوشته های باستانی و تاریخی ، پرچم ترکیه و ترکیب سنت و مدرنیته در اطراف این برج خارق العاده و منحصر به فرد اشاره کرد .

برج ساعت آنتالیا که نشانی از شکوه باستانی این شهر کهن و باستانی می باشد در ورودی شهر قدیمی آنتالیا واقع شده است یکی از ۸۰ برج حفاظتی و دفاعی اطراف شهر می باشد که البته اکنون از آن تعداد فقط همین یک برج باقی مانده است ، این برج زیبا علاوه بر جلوه استقامت و پایداری که به شهر بخشیده است به دلیل همجواری با سایر جاذبه های گردشگری آنتالیا از قبیل میدان جمهوری ، موزه باستان شناسی آنتالیا ، پارک آتاتورک و دروازه هادریان همیشه مورد استقبال مردم محلی و بازدید کنندگان بوده است ، علاوه بر این وجود پارک های زیبا و تماشایی همانند پارک آتاتورک و پارک اوغلو با آن مناظر منحصر به فرد خود با آن گل های زیبا و وجود کوه های بلند در کنار این برج توانسته اوقات بسیار شاد و مفرحی را برای اغلب گردشگران و بازدید کنندگان شهر زیبای آنتالیا به وجود بیاورد و اقامت در این شهر زیبا و باشکوه را به یکی از خاطرات فراموش نشدنی مسافران و گردشگران تبدیل کند .

بهتر است گردشگران بعد از بازدید از برج تماشایی و خارق العاده ساعت با ارتفاع ۱۴ متری در مرکز شهر آنتالیا به رستوران ها ، هتل های مدرن و کافه های مجلل اطراف آن بروند و لحظاتی را در آن جا بگذرانند و همچنین گردشگران و مسافران می توانند در نزدیکی شب از رقص های زیبا در اطراف این برج و نور پردازی های بی نظیر و ویژه نهایت لذت را ببرند و با عکس های از این مکان و موقعیت باستانی زیبا به ثبت خاطرات خود بپردازند .

 

در ضمن به دلیل قرار گیری این برج در مرکز شهر آنتالیا بازدید کنندگان و مسافران می توانند بعد از مشاهده این برج دیدنی از بهترین و مجلل ترین مراکز خرید آنتالیا و سواحل شمال شرقی این شهر نهایت لذت را ببرند و همچنین جالب است بدانید که شهر آنتالیا برای بازدید از این برج زیبا و تاریخی هیچ گونه نبلغی از گردشگران خود دریافت نمی کند و بازدید از آن برای عموم آزاد است .

و همچنین لازم به ذکر است که به دلیل قرار گیری آنتالیا در بین کوه و دریایی مدیترانه این شهر زیبا از آب و هوایی معتدل و مدیترانه ای برخوردار است پس در نتیجه بهترین زمان برای سفر به این شهر شگفت انگیز در فصل های بهار و پاییز می باشد چرا که در این زمان می توانید از گرمای شدید موجود در ماه های دیگر در امان باشید و از سفر خود نهایت لذت را ببرید .

راه های دسترسی به برج ساعت آنتالیا

همانطور که گفته شد برج خیره کنند ساعت آنتالیا در مرکز این شهر خارق العاده قرار گرفته است به همین دلیل گردشگران و علاقه مندان  به بازدید از این برج بی نظیر تاریخی آنتالیا می توانند هم از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس ، تاکسی بهره مند شوند و هم از ماشین شخصی استفاده نمایند لازم به ذکر است که بهترین وسیله برای مشاهده و بازدید از این اثر تاریخی با شکوه استفاده از اتوبوس می باشد که برای این امر می توانید از ایستگاه های اتوبوس تمام نقاط شهر آنتالیا برای رسیدن به این برج بی نظیر و دیدنی استفاده کنید .

۱۴- تله کابین آنتالیا

یکی از بلندترین و طولانی ترین تله کابین های جهان تله کابین فریک الیمپوس آنتالیا نام دارد این تله کابین توانسته عنوان دومین تله کابین اروپا را به خود اختصاص دهد ، تله کابین فریک الیمپوس در حد وسط  تکیروا در منطقه کمر و منطقه تاهتالی در شهر آنتالیا و پارک ملی بیداقلاری در کشور سرسبز و زیبای ترکیه واقع شده است ؛ این تله کابین دارای ۴ هزار متر طول است که می تواند بر روی کوه های تاهتالی تا ارتفاع ۲۳۶۵ متری از سطح دریا بالا برود و امکان بازدید از منطقه زیبا چامی یو وا کمر ، خط ساحلی آنتالیا ، دره پلدار ، دریایی فیروزه رنگ مدیترانه ، صخره های سنگی ، جنگل های پوشیده از کاج ، جزایر زیبا و شگفت انگیز و طبیعت بکر را برای شما گردشگران آنتالیا فراهم کند .

تله کابین فریک الیمپوس آنتالیا یکی از امن ترین تله کابین های جهان است ، به بیان دیگر در ساخت این تله کابین از کامل ترین استاندارد های جهانی و نکات ایمنی استفاده شده است به همیت دلیل است که این تله کابین می تواند بدون بروز هیچ مشکلی ۸۱ نفر را حمل کند .

گشت تله کابین آنتالیا

یکی از جذاب ترین گشت های کشور ترکیه تله کابین آنتالیا است ، گشت نیم روزی تله کابین آنتالیا معمولا دارای برنامه زمانی ثابتی است این گشت از زمان شروع حرکت از هتل تا بازگشت به آن حدود ۳ ساعت زمان را به خود اختصاص می دهد و همچنین توریست ها و گردشگران می توانند از ساعت ۱۰ صبح به صورت گروهی به سمت تله کابین حرکت کنند لازم به ذکر است که اولین ایستگاه تله کابین با ظرفیت ۸۱ نفر در راس ساعت ۱۰ صبح به سمت قله های تاهتالی حرکت می کند و بعد از رسیدن به قله تاهتالی مدت زمانی تقریب بر یک ساعت به گردشگران برای مشاهده مناظر دریا و سواحل زیبا و آرام انتالیا ، جنگل ها ، کوه های پوشیده از برف در فصل زمستان و پوشیده از ابر در فصل بهار و شهرهای اطراف و عکس برداری از آن ها را می دهد  .

بعد از پایین آمدن از قله تاهتالی گردشگران می توانند برای صرف ناهار و نوشیدنی به سمت رستوران های که بر روی رود خانه ای بسیار زیبا در منطقه سرسبز و بکر اولو پینار ساخته شده است بروند و از مهمان نوازی و خون گرمی مردم بومی و محلی آنجا نهایت لذت را ببرند و اوقات خوشی را سپری کنند و همچنین لازم به ذکر است که گشت تله کابین آنتالیا از سرویس رفت و برگشت ، بیمه گشت و بلیط گشت برخوردار است و همچنین لازم است گردشگران گشت تله کابین آنتالیا از لوازم ضروری و مورد نیاز این سفر نیم روزه برخوردار باشند تا در صورت لزوم بتوانند از آن استفاده کنند ، لوازم مورد نیاز برای گشت تله کابین آنتالیا عبارت است از  : لباس گرم در فصل بهار ، لباس بادگیر در صورت وجود باد ، دوربین فیلم برداری و عکاسی ، مقداری پول برای نوشیدنی ها .

قیمت بلیط تله کابین آنتالیا

همان طور که در متن بالا گفته شد گشت تله کابین آنتالیا دارای سرویس رفت و برگشت ، بیمه گشت و بلیط گشت است این موارد تماما به عنوان هزینه های گشت تله کابین آنتالیا شناخته می شود و در ادامه هزینه تله کابین آنتالیا برای سنین مختلف متفاوت است به طوری که این هزینه برای بزرگسالان ۵۵ دلار یعنی ۴۰۰ حدودا هزار تومان است و برای کودکان ۶ تا ۱۲ ۳۵ دلار یعنی ۲۲۴ هزار تومان است و برای کودکان زیر ۶ سال رایگان می باشد .

 

15- پیست اسکی ساکلیکنت

فریگاه پیست اسکی ساکلیکنت آنتالیا در ۴۵ کیلومتری غربی این شهر واقع شده است و در بین ماه های نوامبر تا می (آبان تا اردیبهشت) به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری آنتالیا تبدیل شده است. این منطقه ی کوهستانی وسیع جزئی از رشته‌ کوه توروس (Taurus Mountains) به حساب می آید و ارتفاع پیست آن به ۱۸۵۰ متر بالاتر از سطح دریا می رسد. برای اسکی سواری حرفه ای این مکان بسیار عالی است چرا که حدود ۵۰۰ اقامتگاه کوهستانی و مراکز ارائه خدمات گوناگون در این منطقه وجود دارد که همگی می توانند به طور کلی نیاز شما را به بهترین شکل ممکن برطرف سازند. در پیست اسکی ساکلیکنت حجم برف مناسب است و به طور میانگین ارتفاع برف به ۱ الی ۲ متر می رسد؛ اما دیده شده که این عدد به ۴ متر نیز برسد؛ میانگین دما نیز در این پیست اسکی به طور معمول ۵ درجه سانتیگراد است. به صورت تقریبی، شما ۱۲۰ روز از سال را فرصت دارید تا به این پیست اسکی سری بزنید و از امکانات و خدمات آن استفاده کنید.

قسمت های مختلف پیست اسکی ساکلیکنت آنتالیا

جالب است بدانید که در فصل زمستان این پیست اسکی بسیار جذاب و هیجان انگیز است و با توجه به بخش های مختلفی که در آن تعبیه شده است می توانید مطمئن باشید که روز بسیار هیجان انگیزی را در آن سپری خواهید کرد. در این پیست اسکی حدود ۴ مسیر برای اسکی کردن در نظر گرفته شده است که هر یک ویژگی های مخصوص به خودش را دارا می باشد. در ادامه این مطلب به توضیح درباره بخش های مختلف پیست اسکی ساکلیکنت آنتالیا خواهیم پرداخت.

 • مسیر قرمز

این مسیر طولی به اندازه ی ۴۰۰۰ متر دارد و شیب زیاد و پر و پیچ و خم آن با توجه به زاویه های تندی که دارد برای افراد حرفه ای بسیار مناسب و برای کسانی که مبتدی هستند به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود.

 • مسیر سیاه

دیگر مسیری که پیست اسکی ساکلیکنت آنتالیا وجود دارد مسیر سیاه است که طولی ۱۵۰۰ متر و شیب بسیار زیاد را دارا می باشد. این مسیر در یک نقطه مسیر قرمز را قطع می کند. برای کسانی که سختشان است بالای این مسیر بروند تدابیری اندیشیده شده و آن ها با استفاده از تله سی یژ می توانند به بالای این مسیر خودشان را برسانند.

 • مسیر آبی

مسیر آبی دارای شیب آرامی است و آن هم دارای ۱۵۰۰ متر طول می باشد. با توجه به شیب کمی که دارد این مسیر برای افراد حرفه ای نیستند بسیار مناسب است. در واقع از این مسیر برای آموزش اسکی بازهای تازه کار استفاده می شود.

 • مسیر زرد

مسیر کوتاه تر دیگری هم وجود دارد که رنگ آن زرد است و برای کسانی که هیچ گونه آموزشی برای اسکی سواری ندیده اند بسیار گزینه ی مناسبی است. این مسیر طولی به اندازه ۳۰۰ متر دارد و در این مسیر تیوپ هایی وجود دارد که به صورت رایگان می توانید از آنها استفاده کنید. توجه داشته باشید که در این پیست، اجازه ورود هیچ گونه وسایل بازی از جمله تیوپ های شخصی خود را ندارید.

امکانات رفاهی پیست اسکی ساکلیکنت آنتالیا

 • اتاق اسکی

یک اتاق اسکی بسیار بزرگ در پیست اسکی ساکلیکنت آنتالیا وجود دارد که می توانید در آن لباس های خودتان را در آن عوض کنید و یا اگر وسیله برای اسکی ندارید می توانید در این مکان آن ها را تهیه کنید. از جمله تجهیزاتی که در این اتاق اسکی می توانید تهیه کنید عبارت از اسکی و اسنوبرد، لباس، عینک، دستکش های مخصوص و هر آنچه که به اسکی می باشد. حتما توجه داشته باشید که  خرید وسایل اسکی در این مکان بسیار گران و سرسام آور است و پیشنهاد می شود که اگر برای تفریح به این پیست رفته اید هرگز سعی نکنید که بخواهید تمام تجهیزات را بخری چرا که در پیست اسکی ساکلیکنت آنتالیا امکان کرایه تجهیزات اسکی نیز وجود دارد و با صرف هزینه ای بسیار کمتر می توانید از آن ها بهره مند شوید. همچنین می توانید با پرداخت هزینه، یک مربی برای خود مشخص کنید که به شما آموزش های لازم را ارایه دهد.

 • تله‌ سی ‌یژ

در مجموعه تفریحی پیست اسکی ساکلیکنت آنتالیا یک امکان رفاهی به نام تله سی یژ وجود دارد که روزانه حدود ۸۰۰ مسافر را به بالای قله ی پیست می برد. مهمترین نیست که شما حرفه ای هستید یا مبتدی با استفاده از این تله سی یژ می توانید به ارتفاعات قله های این منطقه ی کوهستانی بورید و از مناظر آن نهایت لذت را ببرید. این تله سی یژ دارای ارتفاعات ۱۴۰۰ و ۲۴۰۰ متری می باشد و پیشنهاد می کنیم که اگر قصد سوار شدن بر تله سیژ را دارید به هیچ وجه دوربین عکاسی خودتان را فراموش نکنید. چرا که حیف است به این ارتفاعات بروید ولی عکس هایی به یادگار نگیرید. در این پیست مدرن و جالب برای خردسالان نیز بالابری مخصوص وجود دارد تا امنیت آن ها تضمین شود و پدر و مادرها دغدغه آسیب دیدن فرزندان شان را نداشته باشند.

 • تل اسکی

به غیر از تله سی یژ که در این مکان وجود دارد برای کسانی که از سوار شدن بر تله سیژ احساس خطر و ترس دارند تل اسکی هایی هم قرار داده شده است که از لحاظ فیزیکی کابین هایی سربسته هستند و با استفاده از آن می توانید تا ارتفاعات ۲۰۰۰ متری آنتالیا بالا بروید و از تماشای مناظر دیدنیو قله های پر برف این منطقه کوهستانی نهایت لذت را ببرید فقط دوربینتان را هرگز فراموش نکنید. جالب است بدانید که این تل اسکی در هر بار رفت و برگشت خود می توانید حدود ۲۰۰ مسافر را جابه جا کند و این خودش یکی از نقاط مثبتی است که این مجموعه تفریحی در اختیار مهمانانش قرار داده است.

 • پاراگلایدر

پاراگلایدر هم طرفداران خاص خودش را دارد و در اغلب پیست های اسکی در سراسر جهان امکان استفاده از آن وجود دارد. در پیست اسکی ساکلیکنت نیز می توانید سوار بر پاراگلایدرها از زاویه بالا به تماشای پیست بنشینید. هر پرواز حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد و مهم نیست که دفعه اولی ست که پاراگلایدر را امتحان می کنید یا در این زمینه حرفه ای هستید، مربی های بسیاری در این مرکز تفریحی حضور دارند و به علاقه مندان آموزش می دهند. بهترین زمان برای استفاده از پاراگلایدر در این منطقه مرتفع کوهستانی اواسط فروردین تا اواسط مهر است.

دسترسی به پیست اسکی ساکلیکنت آنتالیا

به منظور دسترسی به پیست اسکی ساکلیکنت آنتالیا می بایست به سمت ۵۰ کیلومتری فرودگاه آنتالیا بروید. در روزهای تعطیل از فرودگاه آنتالیا به سمت این پیست ون و اتوبوس وجود دارد و در روزهای عادی هم می توانید از تاکسی و یا اگر اتومبیل شخصی دارید نیز استفاده کنید.البته توجه داشته باشید که اگر در هتل ساکلیکنت اقامت داشته باشید امکان استفاده از ترنسفر هتل را نیز خواهید داشت.

هزینه ای که باید برای ورود به پیست اسکی ساکلیکنت آنتالیا می بایست پرداخت کنید برای بزرگسالان (۱۵ لیر ترکیه)، دانش آموزان (۱۰ لیر ترکیه)، کودکان ۷ تا ۱۲ سال (۵ لیر ترکیه) و توجه داشته باشید که کودکان تا ۶ سال اجازه ورود ندارند حتی اگر به همراه والدین خود باشند.

مراکز خرید آنتالیا

۱-    مرکز خرید میگروس آنتالیا

مرکز خرید میگروس آنتالیا ۵ M Migros Shopping Center در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز به کار کرد اما در چند سال گذشته با استقبال ایرانیان مواجه شده است. هدف از ساخت این مکان ارائه‌ی خدمات بهتر به گردشگران و کسب درآمد بیشتر از طریق صنعت گردشگری بوده است.
مساحت مرکز خرید میگروس آنتالیا ۳۲۰۰ متر مربع می باشد و در آن ۱۳۰ فروشگاه فعال وجود دارد. اگر در جستجوی خرید کالاهای برند هستید این مکان، جای مناسبی برایتان خواهد بود زیرا اجناس گوناگون از برندهای مختلف در آن به فروش می رسند.
از مهمترین برندهایی که ایرانیان نیز استقبال زیادی از آنها می‌کنند، می توان به بوینر، زارا، مدو و ال سی وایکیکی اشاره کرد. بد نیست بدانید که تنها ایرانیان طرفدار این مرکز خرید نیستند بلکه ساکنان سایر مناطق ترکیه مانند قونیه، اسپارتا، بوردور که فاصله‌ی کمی با مرکز خرید میگروس دارند، برای خرید به این مجتمع تجاری مراجعه می‌کنند.
اگر برای خرید یا استفاده از امکانات تفریحی به مرکز خرید میگروس مراجعه می کنید، باید بدانید که این بنا دارای ۳ ورودی مجزا می باشد و پارکینگ بزرگی هم دارد که ظرفیتش ۱۳۰۰ اتومبیل است.
ناگفته نماند که مرکز خرید میگزوی دارای مراکز تفریحی گوناگونی نیز هست که از مهمترین آنها می توانیم به فود کورت، ۸ سالن سینما، محل مخصوص استراحت با چشم انداز دریای مدیترانه و محوطه مخصوص بازی کودکان اشاره کرد.
ساعت بازدید: ۱۰:۰۰ تا ۲۲:۰۰
*در صورت ازدیاد حضور مشتریان تا ساعت ۲۳:۰۰
*استعمال دخانیات در تمامی نواحی مرکز خرید میگروس ممنوع می باشد.
*سطح قیمت کالاهای موجود در این مرکز مناسب است اما برندهای گران نیز در ان شعبه دارند.
آدرس مرکز خرید میگروس آنتالیاترکیه، آنتالیا، منطقه کونیالتی (کنیالتی)، محله آراپسویو، بلوار آتاتورک، مرکز خرید میگروس

۲-    مرکز خرید تراسیتی آنتالیا

بی تردید یکی از نام آشناترین مراکز خرید در آنتالیا تراسیتی TerraCity است؛ مجتمعی لوکس و بزرگ که پر شده با برندها و اجناسی که ایرانیان می پسندند. تراسیتی در مرکز شهر آنتالیا واقع شده و دسترسی به آن آسان است به طوری که درست رو به روی در ورودیش ایستگاه اتوبوس وجود دارد.
تراسیتی ۱۴۷ فروشگاه فعال دارد که اغلب آنها پوشاک و لوازم منزل را عرضه می کنند اما اگر به خرید کالاهایی چون زیورآلات، ساعت، عینک و… نیز علاقه‌مند باشید از این مجتمع بزرگ دست خالی بیرون نخواهید آمد. تراسیتی ۴ لاین آسانسور دارد که تردد را برای مشتریان آسان کرده است.
از مهمترین برندهایی که در تراسیتی شعبه دارند، می‌توانیم به آدیداس، ال سی وایکیکی، ال دو، بی اند بی و کوتون اشاره کنیم. تراسیتی مانند امکاناتی چون صرافی، دستگاه ای تی ام، پارکینگ، پله برقی، فود کورت، اتاق مادر و کودک و محوطه بازی کودکان و… نیز هست.
ساعت بازدید: ۱۰:۰۰ تا ۲۲:۰۰
آدرس مرکز خرید تراسیتیترکیه، آنتالیا، منطقه مرادپاشا (لارا)، محله فِنِر، مرکز خرید تراسیتی

۳-    مرکز خرید مارک آنتالیا

مرکز خرید مارک آنتالیا MarkAntalya جایی است که هم بومیان این شهر از ان خرید می کنند و هم گردشگران خارجی بنابراین می توانید در آن انواع کالاها را با برندهای ترک و بین المللی خریداری نمایید. اگر در جستجوی جایی هستید که از کالاهای به روز و مد دنیا با خبر شوید و همچنین بتوانید در کنار دوستان و اعضای خانواده‌ی خود به تفریح بپردازید، مارک آنتالیا انتخاب خوبی است. در این مرکز خرید فود کورت نیز وجود دارد که انواع غذاهای ناب و خوش طعم بین المللی را در اختیارتان قرار خواهد داد. این مرکز خرید به افرادی پیشنهاد می شود که به قصد خرید پوشاک به آنتالیا سفر کرده‌اند.
باید بدانید که معماری بنای مارک آنتالیا مدرن و امروزی است و یک پارکینگ با ظرفیت ۳۰۰۰ اتومبیل نیز دارد. اگر تور آنتالیا را خریداری کرده باشید، حتما راهنمایان تورتان شما را برای بازدید به این مرکز خرید خواهند برد.
ساعات بازدید: ۱۰:۰۰ تا ۲۲:۰۰
آدرس مرکز خرید مارک آنتالیاترکیه، آنتالیا، مرادپاشا، محله اهیل بازاری، مرکز خرید مارک آنتالیا

۴-    مرکز خرید آنتالیا مال

مرکز خرید آنتالیا مال یا مال آف آنتالیا نیز یکی دیگر از انتخاب های شما برای خرید در این شهر است. این مجتمع تجاری فاصله کمی با فرودگاه آنتالیا دارد و همین موضوع بر محبوبیت آن افزوده است. مال آف آنتالیا در سال ۲۰۱۶ میلادی ساخته شد و مساحت آن ۱۳۱۰۰۰ مترمربع است که ۷۱۰۰۰ مترمربع آن به فروشگاه ها اختصاص دارد و لقب بزرگترین مرکز خرید مدیترانه را یدک می کشد.
در حال حاضر۱۳۰ فروشگاه در آنتالیا مال فعال هستند که در زمینه های مختلف کالاهایشان را عرضه می کنند اما باید بدانید که مال آو آنتالیا، مرکز بسیار خوبی برای تفریحات و به ویژه تفریحات خانوادگی نیز هست زیرا سالن سینما و تئاتر و ده ها رستوران کوچک و بزرگ در خود دارد.
پارکینگ مجموعه آنتالیا مال طرفیت ۳۰۰۰ اتومبیل را دارد اما اغلب گردشگران ایرانی به وسیله‌ی اتوبوس یا تراموا خود را به آن می رسانند. اگر در جستجوی خرید کالا از برندهایی چون دفاکتو، اچ اند ام و ال سی وایکیکی هستید باید بدانید که بزرگترین شعب این فروشگاه ها در سراسر ترکیه در مرکز خرید آنتالیا مال هستند.
ساعت کاری: ۱۰:۰۰ تا ۲۳:۰۰
آدرس مرکز خرید آنتالیا مالترکیه، آنتالیا، کپز، محله آلتینووا سینان، مرکز خرید آنتالیا مال

۵-    مرکز خرید اوزدیلک پارک آنتالیا

اوزدیلک پارک OzdilekPark Antalya نیز یکی دیگر از مراکز خرید موجود در آنتالیا می باشدکه بسیاری این مرکز خرید را به خاطر وجود سینمای خوب و فودکورت بزرگش می شناسند اما در اوزدیلک پارک اجناس با کیفیتی نیز به فروش می رسند. از مهمترین برندهای پوشاکی که در این مرکز خرید شعبه دارند، می توانیم به کوتون، ای فور، ال سی وایکیکی، لاو مای بادی و… اشاره کنیم. ناگفته نماند که در اوزدیلک پارک سالن بولینگ نیز وجود دارند بنابراین اگر به همراه دوستان خود به آنتالیا سفر کرده اید این سالن نیز می تواند مکان خوبی برای تفریح شما باشد.
ساعت بازدید: ۱۰:۰۰ تا ۲۳:۰۰
آدرس مرکز خرید اوزدیلک پارک آنتالیاترکیه، آنتالیا، کپز، خیابان فریک ارتن، مرکز خرید اوزدیلک پارک

هتل های آنتالیا

۱-    آکرا هتل

یکی از بهترین هتل های آنتالیا لارا در سال ۲۰۱۹ که در لیست ما قرار دارد، آکرا هتل (Akra Hotel) است که در منطقه ی معروف قرار گرفته و کاملا رو به دریا است. این هتل حس خوب وقت گذرانی در کنار یکی از پر جنب و جوش ترین نقاط این شهر و در همسایگی دریای مدیترانه را به کسانی که آن را برای اقامت برگزیده اند، می دهد.

از امکانات اقامتی این هتل که برایتان بگوییم به این می رسیم که در تمامی اتاق های این هتل شما به تلویزیون های صفحه تخت با دسترسی به کانال های ماهواره ای، اینترنت پر سرعت رایگان، تراس رو به دریا، تهویه ی مطبوع هوا، سرویس خواب راحت و بسیاری از دیگر امکانات را در خود دارا هستند. آکرا هتل دارای ۱۸ نوع اتاق مختلف است که گنجایش آن ها از اقامت ۲ نفر تا ۶ نفر می باشد. در ضمن این هتل یکی از بهترین هتل های uall آنتالیا است.

از امکانات رفاهی آکرا که بهترین هتل انتالیا هم هست، می توانیم به رستوران ها و کافی شاپ های مختلف این هتل اشاره نماییم که هم تنوع غذایی بالایی دارند و هم محیط های مختلفی را برای شما با انتخاب های متنوع به وجود آورده اند. باشگاه بدنسازی، خدمات آرامش، کلاس های یوگا، استخر، جکوزی، سونا، مرکز زیبایی و محوطه ی مخصوص تنیس تنها برخی از امکانات تفریحی این هتل هستند.

 • وب سایت رسمی هتل: akrahotels.com
 • تلفن: ۰۹۰۲۴۲۳۱۰۹۹۹۹
 • آدرس: Lara Yolu Muratpaşa, 07100 Antalya, Turkey

2-    هتل ۱۲۰۷

هتل بوتیک ۱۲۰۷ (۱۲۰۷ Boutique Hotel) با اسم نسبتا عجیب و غریبش، یکی از هتل های منطقه ی کالچی آنتالیا است که همانطور که در لیست بهترین هتل های آنتالیا مخصوصا در سال ۲۰۱۹ میلادی قرار گرفته است. مسافرینی که در این هتل اقامت کرده اند از برخورد دوستانه ی کارمندان و بوفه ی صبحانه ی آن بسیار راضی بوه اند.

در تمامی اتاق های این هتل می توانید از تلویزیون های صفحه ی تخت با کانال های ماهواره ای، محوطه ی مخصوص نشیمن، حمام های بسیار مجهز و شخصی، دید اختصاصی به باغ و یا شهر و نورپردازی فوق العاده تنها گوشه ای کوچک از خدمات اتاق های این هتل است. این هتل ۶ نوع اتاق مختلف دارد که معمولا از ۱ تا ۳ نفر برای اقامت طراحی شده اند. ترانسفر فرودگاهی رفت و آمد تا هتل را راحت تر می کند. بنابراین پس از خرید بلیط هواپیما و رزرو این هتل، درخواست ترانسفر فرودگاهی هم بدهید.

از امکانات تفریحی این هتل نیز می توانیم به استخر ۴ فصل، تخت های آفتاب و رستورانش اشاره نماییم.

 • وب سایت رسمی هتل: hotel1207.com
 • تلفن: ۰۹۰۲۴۲۲۴۳۱۲۰۷
 • آدرس: Barbaros, Kocatepe Sk. No:13, 07100 Muratpaşa/Antalya, Turkey

3-    یازار لارا هتل

از دیگر هتل های خوب آنتالیا آن هم از بین ۳ ستاره ها، یازار لاله هتل (Yazar Lara Hotel) است که اتفاقا هتلی بسیار زیبا و نقلی است. این هتل با این که ۳ ستاره است اما بسیار زیبا و تمیز است. یازار لارا هتل نمره ی ۹ را از کاربران خود دریافت نموده و در نگاه آن ها از نقاط قوتش، تمیزی بسیار زیاد آن بوده است.

یازار لارا که بهترین هتل انتالیا از نظر مردم بوده هم نسبتا دسترسی خوبی به مناطق مختلف دارد و هم امکاناتش خوب و متنوع است. اینترنت پر سرعت رایگان در تمامی نقاط هتل، تهویه ی مطبوع و مناسب، سیستم روشنایی، سرویس خصوصی و مجزای حمام و سوریس بهداشتی با امکانات متنوع، استفاده از شاخصه های سنت و ترکیب آن ها با المان های طراحی مدرن و بسیاری از عوامل دیگر باعث به وجود آمدن محیطی بسیار راحت و صمیمی در یازار لارا هتل شده است.

از جمله امکانات رفاهی این هتل می توانیم به استخر شنا، تخت های آفتاب، باغ اختصاصی، امکان شرکت در مسابقات ورزشی (با هزینه ی اضافی) اشاره نماییم.

یازار لارا هتل، یکی از بهترین هتل های آنتالیا از نگاه مردم

از دیگر هتل های خوب آنتالیا آن هم از بین ۳ ستاره ها، یازار لاله هتل (Yazar Lara Hotel) است که اتفاقا هتلی بسیار زیبا و نقلی است. این هتل با این که ۳ ستاره است اما بسیار زیبا و تمیز است. یازار لارا هتل نمره ی ۹ را از کاربران خود دریافت نموده و در نگاه آن ها از نقاط قوتش، تمیزی بسیار زیاد آن بوده است.

یازار لارا که بهترین هتل انتالیا از نظر مردم بوده هم نسبتا دسترسی خوبی به مناطق مختلف دارد و هم امکاناتش خوب و متنوع است. اینترنت پر سرعت رایگان در تمامی نقاط هتل، تهویه ی مطبوع و مناسب، سیستم روشنایی، سرویس خصوصی و مجزای حمام و سوریس بهداشتی با امکانات متنوع، استفاده از شاخصه های سنت و ترکیب آن ها با المان های طراحی مدرن و بسیاری از عوامل دیگر باعث به وجود آمدن محیطی بسیار راحت و صمیمی در یازار لارا هتل شده است.

از جمله امکانات رفاهی این هتل می توانیم به استخر شنا، تخت های آفتاب، باغ اختصاصی، امکان شرکت در مسابقات ورزشی (با هزینه ی اضافی) اشاره نماییم.

 • آدرس وب سایت رسمی هتل: yazarlarahotel.com
 • تلفن: ۰۹۰۲۴۲۳۲۴۲۴۱۸
 • آدرس: ۲۰۰۵٫ Sokak No: 36 Muratpaşa/Antalya, 07025 Antalya, Turkey

4-    آی سی هتلز ایرپورت

آی سی هتلز ایرپورت آنتالیا (IC Hotels Airport) یکی از بهترین هتل های آنتالیا از نظر مردم است که در دسته ی اقامتگاه های ۴ ستاره است. این هتل تنها ۸۰۰ متر از فرودگاه آنتالیا فاصله دارد که باعث شده در نامش هم تاثیر گذار باشد. از نقاط قوتی که در این هتل وجود دارد این است که همه چیز در آن به صورتی طراحی شده که جز به جز در خدمت تامین آرامش مسافران در طول اقامتشان باشد.

اتاق های این هتل بسیار راحت هستند و هر چیزی که باعث راحتی شما شود در آن استفاده شده است. تخت های بزرگ و راحت، سیستم روشنایی مناسب، کمد، تلویزیون های صفحه تخت، محیط نشیمن، حمام و سرویس بهداشتی مجزا با تمامی امکانات و دیگر تنها گوشه ای کوچک از تجهزاتی هستند که در اتاق های این هتل برای راحتی شما قرار گرفته اند. از جمله امکانات رفاهی که در این هتل موجود است می توانیم به باغ اختصاصی و بسیار بزرگ آن، استخر مجهز، مرکز تناسب اندام و رستوران آن اشاره نماییم.

 • وب سایت رسمی هتل: airport.ichotels.com.tr
 • تلفن: ۰۹۰۲۴۲۴۶۳۱۰۱۰
 • آدرس:  Çalkaya Mahallesi Güzelyurt Mevkii, Lara Cd., 07110, Turkey

5-    کلاب هتل فالکون

کلاب هتل فالکون آنتالیا (Club Hotel Falcon) در مرکز این شهر  قرار گرفته و دارای یک ساحل اختصاصی، استخر و باغ اختصاصی مشرف به دریای مدیترانه است. کلاب هتل دارای سونا، حمام سنتی، زمین تنیس، مرکز تناسب اندام، استخرهای روباز با آبشارهای ساحلی و دسترسی به اماکن مختلف را می توانید در این هتل در اختیار داشته باشید.

کلاب هتل فالکون را می توان از بهترین هتل های انتالیا دانست. جایی که کاملا به سبک یک بوتیک هتل است، دارای اتاق هایی با چشم انداز پانوراما است که همگی هم دارای تهویه ی مطبوع، کف پوش های پارکت، بالکن، سرویس خواب بسیار تمیز و راحت و انواع امکانات دیگر هستند.

 • وب سایت رسمی هتل: clubhotelfalcon.com
 • تلفن: ۰۹۰۲۴۲۳۲۳۰۶۴۰
 • آدرس: Sirinyali Mah. 1512 Sok. No:3 Lara, 07160 Antalya, Turkey

6-    گلدن اورنج هتل

یکی دیگر از بهترین هتل های آنتالیا که در فاصله ی ۳ کیلومتری آکواریوم آنتالیا قرار گرفته، گلدن اورنج هتل (Golden Orange Hotel) است. این هتل هم از لحاظ امکانات اقامتی و هم از نظر امکانات تفریحی در سطح بسیار خوبی قرار گرفته و از همه نظر احتیاجات مهمانان خود را برآورده می سازد. کسانی که در این هتل اقامت کرده اند به آن در مجموع و در سایت بوکینگ نمره ی ۹ را به آن داده اند.

سرویس خواب اتاق هلی این هتل بسیار کامل است و از نظر دارا بودن امکاناتی همچون؛ اینترنت پر سرعت، تلویزوین های ۳۲ اینچ HD LCD، صبحانه در اتاق، سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی و بسیاری از دیگر امکانات کامل است.

 • وب سایت رسمی هتل: golorange.com
 • تلفن: ۰۹۰۲۴۲۶۰۶۰۸۸۵
 • آدرس: Gürsu Mah.304 Sok.no:52, Konyaalti, 07070 Antalya, Turkey

7-    کرنر پارک هتل

هتل بعدی که از نظر مردم در بین بهترین هتل های سال ۲۰۱۹ آنتالیا قرار می گیرد، کرنر پارک هتل (The Corner Park Hotel) است که در ساحل Konyaalti آنتالیا قرار گرفته است. این هتل که تنها ۵۰ متر با ساحل فاصله دارد، دارای بالکن و حتی رستوران با دید ویژه به دریای مدیترانه است.

همچنین در تمامی اتاق های این هتل می توانید از اینترنت پر سرعت، حمام خصوصی، سرویس خواب راحت و بسیاری از امکانات دیگر استفاده نمایید. با توجه به تجربیات کسانی که به این هتل سر زده اند، رستوران این هتل فوق العاده است و پیشنهاد می شود که حتما در زمان اقامتتان در این هتل به آن حتما سر بزنید.

 • وب سایت رسمی هتل: thecornerpark.com
 • تلفن: ۰۹۰۲۴۲۲۲۹۱۰۱۱
 • آدرس: Gürsu Mah.304 Sok.no:52, Konyaalti, 07070 Antalya, Turkey

8-    هتل کران پلازا آنتالیا

از زیباترین هتل های این لیست بدون شک هتل کران پلازا آنتالیا (Crowne Plaza Antalya) است. این هتل ۵ ستاره ی بسیار زیبا در در ساحل کنیالتی قرار گرفته و برای کسانی که می خواهند یک اقامت لاکچری و متفاوت در سفر به آنتالیا داشته باشند، امکانات لازم را فراهم کرده است.

امکانات داخلی اتاق های این هتل بسیار کامل و ویژه است و از لحاظ تفریحی هم تخت آفتاب، تراس آفتاب، مرکز تناسب اندام، سالن زیبایی، رستوران، کافی شاپ و بسیاری از دیگر امکانات را فراهم آورده است. کسانی که در این هتل اقامت کرده اند به هتل کراون پلازا و خدماتش در مجموع نمره ی خوب ۸٫۳ را داده اند.

 • وب سایت رسمی هتل: ihg.com
 • تلفن: ۰۹۰۲۴۲۲۲۸۷۷۱۸
 • آدرس: Akdeniz Bulvari Gursu Mah 306. Sk. Konyaalti, 07070 Antalya, Turkey

9-     الیپس رویال هتل

یکی دیگر از بهترین هتل های آنتالیا که می خواهیم به شما معرفی نماییم، الیپس رویال هتل (Elıps Royal Hotel) است. این هتل ۲٫۴ کیلومتر با دریا فاصله دارد و یکی از نقاط قوتش به جر کل خاص معماریش، رستوران بسیار معروفش است.

تمام اتاق های این هتل کاملا مجهز هستند و اسباب راحتی هر مسافری را فراهم می آورند. مسافرینی که در این هتل اقامت داشته اند از رفتار خوب و تمیزی هتل بسیار راضی بوده اند.

 • وب سایت رسمی هتل: elipsroyal.com
 • تلفن: ۰۹۰۲۴۲۳۱۱۹۳۱۱
 • آدرس: Etiler Mah. 851. Sok. No:2, 07000 Antalya, Turkey

10-                       اس یو اند آکوآلند

دهمین هتلی که از بین بهترین هتل های آنتالیا در سال ۲۰۱۹ می خواهیم به شما معرفی کنیم، هتل اس یو اند آکوآلند (hotel su & aqualand antalya) است که تک به تک نقاطش دارای المان های طراحی دریایی و مینیمال است. تمامی اتاق های این هتل به زیباترین شکل ممکن تزئین شده اند و همه ی امکانات لازم را در بهترین هتل آنتالیا دارا هستند.

از جمله امکانات تفریحی که در این هتل موجود است می توانیم به؛ تراس آفتاب، باغ، کلاس های مختلف ورزشی، مرکز بدنسازی، رستوران و کافی شاپ آن اشاره نماییم.

 • وب سایت رسمی هتل: hotelsu.com
 • تلفن: ۰۹۰۲۴۲۲۴۹۰۷۰۰
 • آدرس: Meltem Mah. Dumlupınar Bulv. No :205, 07050 Antalya, Turkey

رستوران های آنتالیا

۱-    رستوران لانگ ویلیج Vanilla Lounge

وانیلا لانج (Vanilla Lounge) در فاصله‌ای پنج دقیقه‌ای از یکی از مکان‌های دیدنی آنتالیا یعنی دروازه‌ی هادریان قرار دارد، و به علت سرو غذاهای امروزی از یک طرف و قرار گرفتن در محیطی تاریخی و مربوط به دوره‌ی عثمانی از طرف دیگر، ترکیب عجیبی از سنت و مدرنیته را نشان می‌دهد. وانیلا لانج که توسط یک آشپز بریتانیایی و همسر ترکی‌اش اداره می‌شود، مکانی فوق‌العاده برای تجربه‌ی ترکیبی غنی از غذاهای بین‌المللی است.

منو از مواد تازه تشکیل شده و با ارائه‌ی غذاهای لذیذی مثل سوپ کدو حلوایی، نارگیل و علف لیمو، تالیاتله‎ی قارچ وحشی یا دنده‌ی گاو ملایم پخته شده‌ی آبدار، ترکیبی از تکنیک‌های آشپزی سنتی و مدرن را ارائه می‌کند.

آدرس رستوران لانگ ویلیج در آنتالیا: Hesapci Sokak Number 33 | Kaleici Old City, Antalya 07100, Turkey

شماره تماس: ۹۰۲۴۲۲۴۷۶۰۱۳

۲-    رستوران بیگ شفز Big Chefs Café and Restaurant

بیگ شفز (Big Chefs Café and Restaurant) یک برند معروف رستوران در ترکیه است که در ۶ شهر کشور ترکیه (که آنتالیا را هم شامل می‌شود)، ۱۸ شعبه‌ی بزرگ دارد. اولین شعبه‌ی این رستوران در سال ۲۰۰۷ در آنکارا باز شد و از آن موقع تا به حال به عنوان یک رستوران محبوب در جذب افراد محلی و گردشگران موفق بوده است. بیگ شفز منویی غنی و شگفت‌انگیز دارد که مجموعه‌ی متنوعی از غذاهای ترکی و بین‌المللی را شامل می‌شود.

بازدیدکنندگان به گزینه‌های وسوسه‌انگیزی از مجموعه‌ی بزرگ غذاهای محلی خوش‌طعم و بوفه‌ی پر و پیمان صبحانه دسترسی دارند.

 

آدرس رستوران بیگ شفز در آنتالیا : Fener Mahallesi 307/2 | Lara, Antalya, Turkey
شماره تماس: ۹۰۲۴۲۳۲۴۱۵۲۸

 

3-    رستوران محمت MEHMET 7

۷ مهمت (۷ Mehmet) که تنها چند کیلومتر با مرکز شهر و مراکز خرید آنتالیا فاصله دارد، در موقعیتی عالی روی یک تپه‌ی سرسبز و مشرف به ساحل کنی‌ آلتی قرار گرفته است و منظره‌ای باشکوه از آنتالیا را ارائه می‌دهد. این رستوران یکی از معروف‌ترین رستوران‌های آنتالیا و وارث تاریخ شگفت‌انگیز آن است.

رستوران مذکور سال‌ها پیش توسط آشپزی به نام مهمت تأسیس شد که کارش را در سن پایین به عنوان کمک آشپز برای تأمین مخارج زندگی خانواده‌اش شروع کرد و از آن پس زندگی‌اش را وقف آشپزی کرد. ۷ مهمت جاذبه‌‌های غذایی غیرقابل چشم‌پوشی‌ای برای کسانی دارد که از سنت، غذاهای ترکی شامل گوشت بریان، ماهی و پیش‌غذا و مناظر چشم‌نواز در حین غذا خوردن لذت می‌برند.

آدرس رستوران محمت آنتالیا: Meltem Mah. Dumlupinar Bulv. No: 201 | Antalya Kultur Parki, Antalya 07000, Turkey

شماره تماس: ۹۰۲۴۲۲۳۸۵۲۰۰

 

4-    رستوران سراسر فاین داینینگ SERASER

سراسر فاین داینینگ (Seraser Fine Dining) که در خانه‌ی قدیمی ۳۰۰ ساله‌ای در یکی از مراکز تاریخی آنتالیا قرار دارد، یکی از مجلل‌ترین رستوران‌های شهر است. سراسر که سعی دارد برای هر پنج حواس پنجگانه‌ی میهمانانش، تجربه‌ای به یاد ماندنی بیافریند، از دکور چشمگیری که شامل مجسمه، اسباب و اثاثیه‌ی دست‌ساز و تزئینات اصیل است، نهایت استفاده را می‌برد.

اجرای زنده‌ی پیانو و یک باغ مدیترانه‌ای باشکوه مزایای دیگری هستند که با غذا خوردن در این رستوران از آن‌ها بهره‌مند می‌شوید. منوی غنی این رستوران که شامل غذاهای بین‌المللی و ترکی است، با ارائه‌ی غذاهای برجسته‌ای مثل پاستای خانگی، استیک فیله با سس گورگونزولا، ماهی خاردار پیچیده شده در برگ مو و دسرهای وسوسه‌انگیز تجربه شما را تکمیل می‌کند.

آدرس رستوران سراسر فاین داینینگ: Tuzcular mah. Karanlik sok. No:18 Kaleiçi, 07100 Antalya, Turkey

شماره تماس: +۹۰۲۴۲۲۴۷۶۰۱۵

۵-    رستوران مولانا MEVLANA

منوی این رستوران شامل غذا های بین المللی و ترکی است . شما میتوانید در این محیط صمیمی ساعاتی شاد در کنار خانواده و دوستانتان سپری کنید.

آدرس رستوران مولانا  در آنتالیا:  Etiler Mah. Evliya Çelebi Cad. Gülin Apt. No:1 ANTALYA

شماره تماس: ۰۲۴۲۳۲۱۴۰۴۶

 

6-    رستوران استلاس منزرا STELLAS MANZARA

این رستوران در مکانی زیبا از آنتالیا واقع شده است که شما میتوانید از مناظری زیبا  در تراس رستوران لذت ببرید . این رستوران دارای غذاهای بین المللی و ترکی است

 

آدرس رستوران استلاس منزرا: Eski Lara Yolu No: 28 | Muratpasa, Manavoglu Parki, Antalya 07100, Turkey (Formerly Stella’s Manzara Restaurant
شماره تماس: ۹۰۲۴۲۳۱۶۳۵۹۶+

 

7-    رستوران کلاب آرما  CLUB ARMA

کلاب آرما از معروف‌ترین رستوران‌های آنتالیاست که با مناظری شگفت‌انگیز از شهر قدیم و تفرجگاه ساحلی، پذیرای میهمانانش است. ساختمان رستوران که در قرن نوزدهم توسط ایتالیایی‌ها ساخته شده، در طی قرن‌ها برای مصارف مختلفی مثل آسیاب و انبار آرد به کار رفته است. در طراحی کلاب آرما می‌توان نوعی ادغام فرهنگی واقعی را مشاهده کرد چرا که ستون‌ها از سنگ‌های قدیمی آنتالیایی ساخته شده‌اند و آجرها و طاق‌ها یادآور سازه‌های ایتالیایی هستند. منوی جداگانه‌ی کلاب آرما شامل ماهی تازه، غذاهای دریایی و گستره‌ی کاملی از غذاهای مدیترانه‌ایست.

رستوران از رستوران هایست که در سفر با تورهای آنتالیا ترکیه بهتر است حتما به آن مراجعه کنید میتواندی قیمت غذاهای این رستوران را از طریق شماره های تماس در ادامه مطلع شوید.

آدرس رستوران کلاب آرما آنتالیا: Iletisim Bilgileri Kaleiçi Yat Limanı İskele Cd. No:75 Antalya

شماره های تماس:۲۴۲۲۴۴۹۷۱۰-۲۴۲۲۴۴۹۷۱۰

 

8-    رستوران چینی گاردن CHINA GARDEN

این رستوران یک رستوران به سبک چینی در آنتالیا می باشد و در آن انواع غذاهای آسیایی سرو می شود . این رستوران همچنین دارای فضای باز و رو به سواحل مدیترانه می باشد و شما گردشگران تورآنتالیا می توانید علاوه بر صرف غذا در این رستوران از مناظر زیبای آنتالیا و همچنین دیدن سواحل مدیترانه لذت ببرند .

 

آدرس رستوران چینی گاردن آنتالیا:  Konyaaltı Cad. Atatürk Kültür Parkı ۰۷۰۳۰ Antalya Turke
شماره تماس:  ۹۰۲۴۲۲۴۷۸۳۵

 

9-    رستوران لارا بالیک اوی ANTALYA BALIK EVI

غذاهای این رستوران که شامل پیش غذاها، غذاهای ترکی و دریایی تازه ، دسر و میوه هستند بسیار خوشمزه اند. همچنین در این رستوران زمین بازی و پرستار کودک نیز موجود می باشد. لارا بالیک اوی فضاهای نشیمن متعدی دارد و خدماتی با سرعت بالا به مشتریان خود ارائه می دهد.

آدرس : Kemerağzı Mevkii, Lara Antalya / TÜRKİYE
شماره تماس:  ۹۰۲۴۲۳۵۲۳۱۳۲